11 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wojewoda listy pisze, a adresaci mają reumatyzm i puste kieszenie!

2 min read

Za oknami biały puch, zasypało całe województwo i kilka ościennych, jest więc czas, aby władza zajęła się pisaniem listów i to jakich! Jak nie pozwy, to odezwy. Jak nie odezwy, to nakazy, niektóre z nich zwalają adresatów na kolana i nie dziwimy się temu, że ci ostatni chorują na reumatyzm!

 

Pani wojewoda Ewa Mes przysłała do wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów najwspanialsze pismo tego roku, a być może w Jej karierze (a mamy zaledwie marzec, co będzie później?  Bóg jeden wie), dając uszczęśliwionym odbiorcom na odpowiedź aż 2 dni. Zadaje pytanie czy śmieci podrożeją ponad 50 % w stosunku do dotychczasowych opłat i docieka przyczyn nie w swojej grupie partyjnej a w… samorządach!

Bez wątpienia, to list oderwany od rzeczywistości, podobnie jak rząd i koalicja którą reprezentuje Wielce Szanowna Pani wojewoda. Najpierw uchwalana jest tzw. ustawa śmieciowa, która rozpala przysłowiowy ogień, a teraz pytają włodarzy o to, dlaczego jest pożar, a ceny i tak drastycznie wzrosną. Metody, które ustawa podaje, w tym ta najpopularniejsza (88 % samorządów ją wybrało) przeliczania opłat na zamieszkałą osobę w rodzinie, niezależnie od wieku, w swoim założeniu uderza w rodziny szczególnie te wielodzietne, powodując w niektórych przypadkach nawet ponad 300 % podwyżki.

 

 

Teraz np. śmietnik w PK kosztuje 17 zł miesięcznie. Przy cenach śmieci w gminach powiatu kształtujących się w granicach 7-8 zł na osobę minimalna podwyżka w nowym systemie, to jest 100 %!

 

Przy rodzinach wielodzietnych 6 i więcej osób w rodzinie (nawet przy upuście przyjętym w Tucholi powyżej 4 osób w rodzinie) podwyżka dla takiej może wynieść nawet 300 %. W tej prostej matematyce na poziomie szkoły podstawowej jest większa mądrość, niż w piśmie pani wojewody, kompletnie oderwanej od rzeczywistości.

 

Gratulujemy pomysłu, a współczujemy… sobie!

 

Mariusz R.Fryckowski

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook