28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W takcie dzisiejszej konferencji prasowej Mikołaj Bogdanowicz – Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz dr n. med. Paweł Rajewski – Wojewódzki Konsultant ds. chorób zakaźnych przekazali informacje, dotyczące aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie kujawsko-pomorskim. Ponownie zaapelowali do lekarzy i pielęgniarek o wsparcie dla szpitali, które tej pomocy potrzebują.

Na wstępie spotkania z dziennikarzami wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przekazał najnowsze dane o ilości zachorowań, hospitalizacji, zajętości łóżek i respiratorów oraz ilości wykonanych szczepień.

– Zdecydowanie jest to najtrudniejszy moment tej pandemii od początku jej trwania – zaznaczył przedstawiciel rządu w województwie. – Podczas ostatniej doby w naszym województwie odnotowaliśmy 2254 przypadki zachorowań na Covid-19. Niestety, prognozy również nie są dobre. W tej chwili, w szpitalach w województwie kujawsko-pomorskim, na 2064 łóżek covidowych, zajętych jest 1511. W okresie od 20 lutego do 24 marca 2021 w naszych szpitalach liczba chorych wzrosła o 732 osoby, a w samym tyko minionym tygodniu 141 osób. W tej chwili, na 214 dostępnych w naszym województwie respiratorów, zajętych jest 161  – wyliczał wojewoda.

Przedstawiciel rządu po raz kolejny nawiązał do sytuacji z dostępnością kadry medycznej gotowej podjąć pracę na oddziałach covidowych.

– W tej chwili największym naszym problemem jest nadal bardzo mała ilość lekarzy i pielęgniarek gotowych podjąć pracę z chorymi na covid-19. Jest to największa bariera abyśmy mogli uruchomić kolejne łóżka i respiratory. Dzięki dobrej współpracy i podjętym wcześniej decyzjom udaje się obsadzać niektóre dyżury ale jest to bardzo trudne – mówił.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował całej kadrze medycznej, dyrektorom szpitali, którzy z wielkim poświęceniem, od ponad roku, zmagają się z epidemią koronawirusa. Przedstawiciel rządu ponownie zaapelował do personelu medycznego o zgłaszanie się do pracy w oddziałach „covidowych”.

Wojewoda poinformował również, że wkrótce powstaną nowe miejsca dla pacjentów „covidowych” w Radziejowie. Jak przekazał, w najbliższych dniach będzie otwarty także szpital tymczasowy w Ciechocinku.

Przedstawiciel rządu w województwie przedstawił również podstawowe dane o przebiegu szczepień w naszym regionie.

– Według stanu na 22 marca 2021 w Kujawsko-Pomorskiem pierwszą dawką zaszczepiliśmy 259  066, oraz 89 825 osób dawką drugą. W tym samym czasie w całym kraju pierwszą dawką zaszczepiono  3 385 820, natomiast dawką drugą 1 808 000 osób. Z informacji, które płyną z Kancelarii Premiera wynika, że w kwietniu tych szczepień powinno być tyle, co w całym pierwszym kwartale 2021 roku – mówił.

Z kolei Wojewódzki Konsultant ds. chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski podkreślił, że w jego opinii trzecia fala pandemii nie osiągnęła jeszcze punktu kulminacyjnego. Jak zaznaczył, obecnie nie mogą czuć się bezpiecznie nawet osoby młode, a to one najczęściej bagatelizują problem, bagatelizują bezpieczeństwo, nie stosują się do obostrzeń czy zasad DDM.

– Przyczyną trzeciej fali jest przede wszystkim wariant brytyjski koronawirusa, który okazał się bardziej zakaźny, ale niestety również bardziej agresywny. To znaczy, że łatwiej się zakażamy i niestety ciężej chorujemy. W tej chwili do szpitali nierzadko trafiają osoby poniżej czterdziestego roku życia, a nawet nastolatki i małe dzieci. Czasami są to stany ciężkie covid-19, które wymagają respiratoterapii. Koronawirus w wersji brytyjskiej niestety może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku – tłumaczył dr Rajewski. – Widać jednak efekt szczepień. Nie widać wśród pacjentów, albo są w małym odsetku, osoby po siedemdziesiątym, osiemdziesiątym czy dziewięćdziesiątym roku życia – dodał.

Dr Paweł Rajewski zaapelował do swoich koleżanek i kolegów lekarzy, żeby odpowiadali na apel wojewody i zgłaszali się do szpitali.

– W tej chwili my musimy pomóc ratować pacjentów. Jeśli będziemy solidarnie podchodzili do pandemii i wspomożemy szpitale, które potrzebują tej pomocy, jesteśmy w stanie zwyciężyć tę falę i to w dość szybkim czasiepodkreślił.


(red.)

gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook