24 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

W trakcie czwartkowego briefingu prasowego wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w województwie kujawsko-pomorskim. Przedstawiciel rządu w regionie przekazał aktualne dane dotyczące zwiększenia bazy łóżkowej na terenie województwa, przykazaniu poleceń do pracy dla lekarzy i pielęgniarek oraz o dalszych planach związanych z uruchomieniem szpitala tymczasowego w Ciechocinku.

W stosunkowo krótkim czasie, od 20 lutego do 10 marca 2021, liczba chorych na Covid-19, leczonych w kujawsko-pomorskich szpitalach, wzrosła z 779 do 1261 pacjentów.  Jest to wzrost o 482 osoby.

– 3 fala zakażeń koronawirusem nabiera tempa i coraz bardziej utrudnia sytuację w naszym regionie. Podejmujemy szereg działań mających na celu ratowanie życia i zdrowia naszych mieszkańców, aby każdy, kto będzie potrzebował pomocy, mógł ją otrzymać – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. – Dzisiejsze dane dotyczące kraju i naszego województwa są bardzo niepokojące. Sytuacja jest bardzo trudna. Widzimy to po naszych statystykach oraz po rozmowach z lekarzami, którzy ciągle powtarzają, że do szpitali trafiają coraz to młodsze osoby w dużo gorszym stanie niż w trakcie drugiej fali – dodał.

Przedstawiciel rządu informował także o działaniach podejmowanych w związku z coraz trudniejszą sytuacją.

– Zdecydowałem o zwiększeniu bazy łóżkowej w kujawsko-pomorskich szpitalach.  Mimo tego, że od strony technicznej jesteśmy dobrze przygotowani, zaczyna nam brakować personelu medycznego, a ten który pracuje na oddziałach „covidowych”, jest już bardzo zmęczony. Na mój poniedziałkowy apel, o zgłaszanie się do pracy na oddziałach „covidowych” w regionie, nie odpowiedział pozytywnie żaden lekarz. Do Szpitala w Radziejowie zgłosiło się 5 pielęgniarek, a do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zgłosiło się 28 osób z różnych grup medycznych. Dlatego stanąłem przed bardzo trudną decyzją, podyktowaną koniecznością ochrony życia mieszkańców i delegowałem personel, między innymi z POZ, do pracy w szpitalach – tłumaczył wojewoda.

Decyzją wojewody do pracy w oddziałach „covidowych” zostało skierowanych łącznie 77 osób, w tym 42 osoby (26 lekarzy i 16 pielęgniarek) do szpitala w Radziejowie i 35 osób (19 lekarzy i 16 pielęgniarek) do szpitala w Grudziądzu.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował kadrze medycznej, która od przeszło roku z wielkim poświęceniem zmaga się z epidemią koronawirusa. Przedstawiciel rządu ponownie zaapelował do personelu medycznego o zgłaszanie się do pracy w oddziałach „covidowych”, zwłaszcza że warunki pracy i płacy są bardzo atrakcyjne. Podkreślił także, że bez pomocy lekarzy i pielęgniarek trudno sobie wyobrazić zwycięstwo w tej dramatycznej walce z trzecią, być może ostatnią, falą pandemii.


(red.)

gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook