18 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

tokis.pl

W ostatnią niedzielę sierpnia w Tucholi odbędą się dożynki wojewódzkie, doroczne święto wieńczące okres żniw i prac polowych w regionie. Miejscem wydarzenia będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ulicy Warszawskiej. Ze względu na epidemię Covid-19 uroczystości transmitowane będą na żywo w telewizji regionalnej w mediach społecznościowych Urzędu Marszałkowskiego oraz filmowane przez telewizję TOKiS – PRESS TV z aż 6-ściu kamer w tym dwóch w powietrzu.

Gospodarzami kujawsko-pomorskich dożynek wojewódzkich są marszałek Piotr Całbecki wraz z przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietą Piniewską, ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, starosta tucholski Michał Mróz i burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.

Dożynki to święto dziękczynienia. Kultywowany od wieków obyczaj przypomina, że to właśnie dzięki pracy rolników trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Choć zmieniają się techniki uprawy i hodowli, choć do gospodarstw i na pola trafiają efekty postępu technologicznego, jedno pozostaje niezmienne – codzienny trud gospodarzy, będący podstawą produkcji żywności dla wspólnoty. Święto plonów jest okazją, by za ten trud podziękować – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uroczystość rozpocznie tradycyjny konkurs dożynkowy na placu przed tucholskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Spośród wieńców zgłoszonych przez samorządy gmin, powiaty i dekanaty diecezji pelplińskiej, wybierane zostaną najładniejsze wieńce w dwóch kategoriach: tradycyjny wieniec oraz wieniec współczesny. Odbędzie się także konkurs na najciekawsze stoisko przygotowane przez powiaty i lokalne grupy działania z Kujaw i Pomorza.

O godzinie 11-stej odbędzie się polowa msza święta pod przewodnictwem biskupa Ryszarda Kasyny. Po eucharystii wysłuchamy oficjalnych wystąpień i poznamy wyniki konkursów dożynkowych. Po południu rozpocznie się część artystyczna z udziałem lokalnych zespołów.

Uroczystości odbywać się będą z zachowaniem reżimu sanitarnego. Uczestnikom przypominamy o zabraniu ze sobą maseczek.

Zaszczytną rolę starostów dożynek pełnić będą Alina i Wojciech Kołodziejscy, którzy prowadzą przekazywane z pokolenia na pokolenie gospodarstwo rolne w Cekcynku w powiecie tucholskim. Zajmują się głownie uprawą zbóż (m.in. żyta, pszenżyta, pszenicy), kukurydzy i ziemniaków. Specjalizują się w hodowli bydła opasowego (stado liczące 60 sztuk), trzody chlewnej utrzymywanej w cyklu zamkniętym (300 tuczników rocznie) i przyzagrodowym chowie gęsi. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. To efekt m.in. dobrego wykorzystania unijnych dotacji na modernizację rolnictwa.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook