15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wojsko przywiozło materiały budowlane dla poszkodowanych w nawałnicy

3 min read

Blisko 250 ton materiałów budowlanych z całego kraju zostało już przewiezionych przez wojskowe transporty. Trafią one do mieszkańców poszkodowanych przez sierpniową nawałnicę. Dziś o trwającej akcji transportowej poinformowali na wspólnej konferencji prasowej wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Z wojskowego transportu niezbędnego do przewiezienia transportu materiałów budowlanych skorzysta pięć najbardziej poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy powiatów w województwie kujawsko-pomorskim: tucholski, sępoleński, żniński, nakielski i bydgoski. Do piątku 6 października wojsko  z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej dostarczyło już ponad 250 ton cegieł, pustaków i styropianu z terenu całej Polski.

Od samego początku, jak tylko była taka potrzeba, Inspektorat Wsparcia i inne jednostki sił zbrojnych, te które były do tego przygotowane udzieliły takiego wsparcia. Teraz kiedy okazało się, że są wspaniali ludzie, są ludzie dobrej woli, którzy chcą pomóc, którzy chce przekazać materiały budowlane, chcą pomóc tym, którzy ucierpieli w nawałnicach, także wojsko zostało użyte do transportu – mówił w trakcie konferencji prasowej wiceminister Bartosz Kownacki.

Wiceszef resortu obrony podziękował żołnierzom za dotychczasowe zaangażowanie i ciężką pracę w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Traktujemy tego rodzaju działania jako misje wojska. Wojsko ma być z ludźmi, wojsko jest z ludźmi. Wojsko zawsze kiedy go potrzeba służy swoją pomocą – zaznaczał minister.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podziękował ministrowi Kownackiemu, za szybką reakcję na prośbę o pomoc wojska w transporcie materiałów budowlanych.

Zwróciłem się do pana ministra o umożliwienie przetransportowania przeszło 400 ton materiałów budowlanych z całej Polski, bo takie były deklaracje. Po wezwaniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa firmy odpowiedziały na nie bardzo chętnie. Mieliśmy problem, żeby to przewieźć z całej Polski, z różnych stron: ze Śląska, z Krakowa, z Małopolski. Po mojej prośbie do pana ministra, podjął on niezwłocznie decyzję, że nieodpłatnie te materiały wożone, dzięki temu mogą trafić dzisiaj na place do starostów, do pięciu powiatów – mówił przedstawiciel rządu w terenie.

Podziękował także za pomoc w usuwaniu zniszczeń spowodowanych przez sierpniową nawałnicę.

My jesteśmy zbudowani i bardzo dumni z tego, że możemy właśnie na wojsko w takich sytuacjach liczyć. Mamy nadzieję, że nie dotknie nas już taka tragedia, że to wojsko z nami cały czas było, jest i będzie. To jest podejście, to jest operatywność, to jest szybka diagnoza sytuacji, to jest bardzo szybka pomoc – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.

Na spotkaniu z dziennikarzami obecny był także Michał Mróz, starosta jednego z najbardziej poszkodowanych w nawałnicy powiatów.

To nasze dzisiejsze spotkanie chciałbym przede wszystkim zacząć od podziękowań w imieniu mieszkańców, którzy zostali poszkodowani w tej nawałnicy. Przypomnę tylko, ze 23 budynki mieszkalne są wyłączone z użytkowania oraz 180 budynków gospodarczych. Dzięki tej pomocy, w postaci chociażby materiałów budowlanych organizowanej przez pana wojewodę, przez pana ministra, trafiają one do osób poszkodowanych, które rozpoczynają i są już w trakcie procesu odbudowy. Naszym celem jest przede wszystkim pomoc – podkreślał starosta tucholski.

 


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook