15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Woziwoda. „Cztery pory roku” z Zespołem Szkół Specjalnych z Czerska

2 min read

„Zima w lesie” była tematem zajęć rozpoczynających projekt edukacyjny przygotowany z myślą o uczniach Zespołu Szkół Specjalnych w Czersku.

Jeszcze w minionym roku pracownicy nadleśnictwa oraz szkoły wyrazili chęć współpracy na płaszczyźnie edukacji przyrodniczo-leśnej, której efektem było stworzenie koncepcji projektu o nazwie „Cztery pory roku”.  Zakładała ona cztery pobyty w lesie, pozwalające na obserwacje zmian w przyrodzie w aspekcie zmienności pór roku.

Głównym celem powstałego projektu jest kształtowanie wśród dzieci poczucia troski i poszanowania przyrody, zapewnienie kontaktu z naturą i umożliwienie jej  obserwacji, rozwijanie zainteresowania lasem, budowanie więzi z przyrodą, nauka racjonalnego korzystania i współegzystencji z naturą.

Obecnie jesteśmy na etapie wdrażania wspólnego pomysłu, dlatego w dniu 20.lutego odbyło się pierwsze z cyklu planowanych spotkań na terenie Nadleśnictwa Woziwoda. Tematem wiodącym  była zima, a prowadzący starali się przedstawiać realia życia lasu w kontekście tej najtrudniejszej pory roku.

Symptomy zimy, zwierzęta leśne i ich aktywność w okresie zimowym, rozpoznawanie tropów podstawowych gatunków, preferencje i potrzeby pokarmowe oraz zachowanie się w lesie to zagadnienia omawiane podczas wczorajszych zajęć. Dzieci bardzo zaangażowały się w pomoc oraz obserwację śladów obecności mieszkańców lasu. Dostrzeżenie śladów było utrudnione z uwagi na ustępująca od kilku dni zimową aurę. Nie mniej jednak po spotkaniu pozostała pamiątka- własnoręcznie wykonane odciski tropów jeleni, saren, wilków i innych zwierząt.

Na zakończenie wykonano fotografię  dęba „Zbyszko”. Został on wytypowany jako obiekt  przyszłych obserwacji. Tematami omawianymi podczas kolejnych spotkań będą: wiosna, lato oraz jesień w lesie, a fotografowane i obserwowane o różnych porach roku drzewo, pozwoli na zrozumienie uczestnikom projektu następstwa zmian zachodzących w naturze.


Tekst: Dorota Rząska-Lis, zdjęcia Dorota Rząska lis, Aleksandra Grzelak

woziwoda.torun.lasy.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook