16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wróżka”TOKiSA” mówi: „gwiazdą najbliższych Dni Borów Tucholskich będzie PERFECT!”

4 min read

Wśród naszych honoraire correspondant (korespondentów honorowych) mamy wróżkę! Nie jakąś przypadkową, a damę o imieniu „TOKiSA”. Nadobna, urodziwa, trochę tęgawa, prawie nigdy się nie uśmiecha,  ale niezwykle rzadko się myli. Zapytana o to, kto będzie gwiazdą wieczoru na zakończenie najbliższych Dni Borów Tucholskich w 2018, szybko odpowiedziała i to bez wypicia filiżanki kawy i innych używek: ZESPÓŁ PERFECT! Jakie jest prawdopodobieństwo tego zdarzenia? – zapytaliśmy. Odpowiedź była szokująca: 99,99999%. Tym samym można tę „wróżbę” podać jako pewnik, innymi słowy, jako pierwsze medium lokalne, mówimy wszem i wobec, w Tucholi zagra PERFECT. A jeżeli wróżka się pomyliła, podzieli los Pytii. 🙂

Perfect – polski zespół rockowy, założony w 1977 roku. Największą popularnością cieszył się do rozwiązania w 1983 roku. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać, Autobiografia. W 1993 roku zespół reaktywował się (bez udziału współzałożyciela i autora większości kompozycji Zbigniewa Hołdysa) i działa do dziś.

Perfect został założony na przełomie 1977 i 1978 roku w Warszawie z inicjatywy perkusisty Wojciecha Morawskiego, gitarzysty basowego Zdzisława Zawadzkiego (obaj poprzednio byli członkami grupy Breakout), keyboardzisty Pawła Tabaki, wokalistek Ewy Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej (dawniej Alibabki).

Początkowo zespół wykonywał covery utworów popowych, grał w warszawskich lokalach rozrywkowych, towarzyszył znanym gwiazdom, m.in. Annie Jantar i Halinie Frąckowiak. Pierwszą nieoficjalną nazwą, zaproponowaną przez Tabakę, była Perfect Super Show and Disco Band. Nazwa zespołu pochodzi od Christine Perfect-McVie, która w zespole Fleetwood Mac śpiewała i grała na instrumentach klawiszowych.

Latem 1978 do formacji dołączył Zbigniew Hołdys, który już wkrótce napisał kilka utworów, m.in. „Co się stało z Magdą K.”, „Jego nie ma”, „Nie ma mogiły rock and rolla”.

W ankiecie pisma Non Stop uznany za debiut roku 1978, a utwór Jego nie ma za najlepszy utwór rockowy.

Grupa wyruszyła w kilkumiesięczną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, gdzie występowała w polonijnych klubach nocnych i dzielnicach Chicago. Po powrocie do kraju Hołdys rozwiązał współpracę z Konarzewską i Trzetrzelewską, następnie z zespołem pożegnali się Tabaka i Morawski – ten drugi przeszedł do Porter Band.

W roku 1980 zespół zasilili dwaj warszawscy muzycy: gitarzysta Ryszard Sygitowicz oraz perkusista Piotr Szkudelski a niedługo potem z grupą związał się wokalista Grzegorz Markowski, mający za sobą występy w Victoria Singers.

Pierwszy koncert w tym składzie Perfect zagrał w drugiej połowie 1980r., w klubie akademickim w Poznaniu. Ciekawostką z tego koncertu jest fakt, że publiczność stanowili studenci w liczbie…12 osób! Po koncercie, zespół wraz z całą publicznością, wspólnie uczcili narodziny nowego Perfectu. W Sylwestra 1980 zespół zadebiutował w warszawskim klubie Stodoła, z nowym repertuarem i w sformowanym przez Hołdysa nowym składzie. W kilka miesięcy grupa stała się jedną z najpopularniejszych na polskiej scenie muzycznej.

W roku 1981 zespół wydał pierwszą płytę, tzw. biały album (od koloru okładki). Sprzedano ok. miliona egzemplarzy tego albumu. Z tego czasu pochodzą wielkie przeboje, takie jak: Nie płacz Ewka (Hołdys/Olewicz), Chcemy być sobą (Hołdys/Hołdys), Ale wkoło jest wesoło (Hołdys/Hołdys) i Niewiele ci mogę dać (Hołdys/Olewicz).

W grudniu 1981 zespół zawiesił działalność z powodu wprowadzenia stanu wojennego.

Rok 1982 przyniósł zmiany personalne w składzie grupy. Nowym gitarzystą w miejsce Ryszarda Sygitowicza został Andrzej Urny, zaś basistę Zdzisława Zawadzkiego zastąpił Andrzej Nowicki. W nowym składzie Perfect zarejestrował materiał na drugi studyjny album, zatytułowany UNU, który ukazał się wiosną 1983 roku. Perfect nagrał również swój pierwszy, koncertowy album „Live”. Zarejestrowany został w czasie dwóch koncertów w warszawskiej Stodole, jesienią 1982 roku, a ukazał się na początku 1983. Z tego okresu pochodzą inne wielkie przeboje autorstwa Zbigniewa Hołdysa (muzyka) i Bogdana Olewicza (słowa): Autobiografia, Idź precz, Objazdowe nieme kino i Wyspa, drzewo, zamek. Na wiosnę utwór Pepe wróć, na krótko przed jego premierą, był promowany na antenie Trójki – puszczano sam wokal Grzegorza Markowskiego, wykonującego słowa:

Quote-alpha.png

Odkąd ciebie brak,
tracę dobry smak,

błagam, Pepe wróć.

Zespół był wówczas jedną z najpopularniejszych grup muzycznych w Polsce, odnosząc duże sukcesy na rynku płytowym oraz na listach przebojów.

W marcu 1983 roku Zbigniew Hołdys ogłosił decyzję o rozwiązaniu zespołu, który koncertował jeszcze przez trzy miesiące. Ostatni występ Perfectu miał miejsce podczas festiwalu w Opolu.

W 1987 roku grupa reaktywowała się na krótko, by zagrać koncerty w Hali „Olivia” w Gdańsku (1 kwietnia), w katowickim Spodku (23 maja), na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, dla 40 tysięcy osób (12 września) oraz jeden kameralny w klubie Akant w Katowicach, w sierpniu.

W 1989 roku Perfect bez Markowskiego, z Hołdysem jako wokalistą, wyjechał do USA, gdzie zagrał szereg koncertów w amerykańskich klubach w Nowym Jorku, Los Angeles i San Francisco. M.in. jako pierwszy zespół z Europy Środkowej wystąpił w legendarnym klubie CBGB’s (Nowy Jork). Skutkiem koncertów granych wyłącznie dla amerykańskiej publiczności były znakomite recenzje w mediach (telewizja ABC, dziennik New York Times, magazyny „Newsweek”, „Village Voice”, i „Spin”).

CDN.


(RED.)

WIKIPEDIA

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook