26 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WYDARZENIE KULTURALNE. IV LFO – MUZYKA Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA – KONCERT INAUGURACYJNY – Ewa Polska – Sawoszczuk PRZEMYSŁAW WAWRZYNIAK

3 min read

20 lipca 2014 roku w niedzielę w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi o godzinie 19 – stej, odbędzie się KONCERT INAUGURACYJNY IV LETNIEGO FESTIWALU ORGANOWEGO.

„MUZYKA Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA”, to tytuł pierwszego koncertu, który wykonają wspólnie pani Ewa Polska – Sawoszczuk – organy i pan Przemysław Wawrzyniak – dudy szkockie.

Ewa Sawoszczuk – organy

Muzyk instrumentalista i menadżer kultury. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Zarządzanie i Marketing, specjalność: Menadżer Kultury. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J.Regnere, J.Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich (min. II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę).

Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku – Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanym, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową.

Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami jak i wokalistami m.in. Przemysławem Wawrzyniakiem (dudy szkockie, bodhran), Piotrem Olszewskim (gitara klasyczna), Januszem Bobińskim (trąbka), sopranistką Izabelą Jaszczult (Warszawa), Kacprem Chabrowskim (akordeon). Współpracuje w projektach edukacyjnych z Filharmonią Pomorską. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia.

Ewa Sawoszczuk jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów organowych w Bydgoszczy i Toruniu oraz okolic Bydgoszczy – gminie Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Koronowo oraz gminie Lubień Kujawski (powiat włocławski). Jest pełnomocnikiem zarządu Stowarzyszenia „Pro Musica Organa” oraz organizatorem cyklu koncertowego w Bydgoszczy pn. „Letnie Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej”, pełniąc funkcje dyrektora artystycznego.

Jest muzykiem grającym na dudach szkockich, fletach irlandzkich, instrumentach perkusyjnych – bodhran – cajon.
 Od wielu lat zafascynowany World Music – w szczególności muzyką celtycką-Szkocja – Irlandia – Bretania, którą wykonuje w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach.

Występuje w tradycyjnym szkockim stroju – kilcie, co czyni jego koncerty atrakcyjne również wizualnie.Koncertuje jako solista oraz z towarzyszeniem innych instrumentalistów i zespołów, w skład których wchodzi instrumentarium: skrzypce, akordeon, instrumenty perkusyjne, klawiszowe, harfa celtycka, gitara, z towarzyszeniem orkiestr, chórów, organów kościelnych.Podczas swych podróży do Szkocji odkrył i docenił piękno kultury celtyckiej oraz magię szkockiej whisky, która stała się jego ulubionym trunkiem.

Tą pasją dzieli się podczas swych autorskich wieczorów szkockich oraz degustacji whisky, które prowadzi przy akompaniamencie szkockich dud – muzyki celtyckiej.Obecnie współpracuje z Lindsayem Davidsonem – szkockim dudziarzem i kompozytorem oraz Diarmuidem Johnsonem – irlandzkim flecistą i poetą.

Wysłuchamy:

1.Marcina Lutera (1483-1546) opr. Charles W. Ore – Hymn „A Mighty Fortress”-Ein feste Burg

2. Matthiasa Nagela (*1958) – Gib uns Friedens – Wariacje w stylu jazzowym

3. Johna Stanley’a (1712 – 1786) – Voluntary VII, opus VII

4. Eugena Gigouta  (1844-1925) – Toccata h-moll

 Zapamiętaj!

20 lipca w niedzielę o godzinie 19:00 w kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi! ZAPRASZAMY do niezwykłego spotkania z prawdziwą muzyką!

____________________

(red.)

Fot.

Profil muzyka na GOOGLE+

pisz.wm.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook