23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WYDARZENIE LATA! Drugi, Letni Festiwal Organowy – Tuchola 2012

8 min read

Już wkrótce czeka nas niezwykły cykl koncertów. Dlaczego niezwykły? To już druga edycja Letniego Festiwalu Organowego, którego głównym organizatorem jest ks. Ireneusz Kalf – proboszcz parafii Bożego Ciała w Tucholi. Wraz z Tucholskim Ośrodkiem Kultury, wspólnie doprowadzono do tego, że najwspanialsze koncerty muzyki organowej będziemy mieli w opłotkach. To niezwykła okazja dla melomanów i wszystkich tych, którzy kochają muzykę. Ksiądz Ireneusz – zadbał o to, aby mieszkańcy Tucholi poznali najwspanialsze  utwory świata w interpretacji wspaniałych, znanych i uznanych muzyków Polski i świata. Zapowiada się prawdziwa uczta kulturalna, która pozostanie w naszej świadomości na zawsze. Kościół pw Bożego Ciała – miejsce, gdzie będziemy mogli wysłuchać cyklu koncertów posiada wiele walorów. Jednym z nich jest wręcz nieprawdopodobna akustyka, drugim wspaniały instrument, który od wielu lat jest oczkiem w głowie wszystkich duchownych, którzy w parafii Bożego Ciała, czynili i czynią swoje posługi.

Wielki ukłon w stronę księdza Ireneusza za to, że poświęcił i poświęca wiele czasu na to, aby wprowadzić w czyn miesiące przygotowań. Dzieło ewangelizacji, prowadzone w taki sposób, to wspaniałe przeżycie, także duchowe.

 

TOKiS – PRESS zarejestruje wszystkie koncerty i będzie je retransmitował dla swoich widzów i czytelników, na bieżąco, przez cały czas trwania festiwalu!

 

Ksiądz Ireneusz Kalf zdradził nam kilka szczegółów. W koncertach wystąpi wiele gwiazd światowego formatu. Już 8 lipca wystąpi Ian Maksin  – wiolonczelista, który pracował z Andrea Bocellim i Stingiem.

15 lipca śpiewa Jacek Wójcicki, a 26 sierpnia gra Hevelius Brass.

Gedymin Grubba, Ian Maksin, Jacek Wójcicki, Konrad Mastyko, Józef Jachimczak, Maciej Zakrzewski, Marcin Amański, Dariusz Wójcik, Jacek Szymański, Maciej Ingielewicz, Krzysztof Wilkus, Hevelius Brass – kwintet dęty, czyż trzeba lepszej rekomendacji? Bez wątpienia, Tuchola gościć będzie słąwy, wykonawców zjawiskowych.

 

TOKiS – PRESS przygotowuje  szereg niespodzianek. Prócz tego, każdy koncert poprzedzony będzie wcześniej rozbudowanym artykułem, który stanowić będzie swoisty wstęp do każdego z koncertów.

 

Ósmego dnia lipca w niedzielę o dziewiętnastej (08 lipca 2012, godzina 19:00) wysłuchamy utworów:

 

Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) – Preludium Es-dur /BWV 552/

(1685-1750) – I Suity wiolonczelowej

Ilya Levinson (XXw.) – 2 utwory

Gaspar Cassado (1897-1966) – fragment Suity wiolonczelowej

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium h-moll /BWV 544/

Joseph Haydn (1732-1809) – Koncert wiolonczelowy D-dur /cz. I – Allegro Moderato/

 

W interpretacjach Iana Maksima (wiolonczela) i Gedymina Grubby (organy).

 

Poznajmy wykonawców bliżej…

 

 

Ian Maksin

 

Wiolonczelista i kompozytor. Swój pierwszy recital dał w wieku sześciu lat w rodzinnym St. Petersburgu, Rosja. W wieku 17 lat wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Występował jako solista i kameralista w Europie, Azji i obu Amerykach. Jego koncerty oraz wywiady były transmitowane na żywo w publicznych rozgłośniach radiowych, zarówno krajowych jak i międzynarodowych w Stanach Zjednoczonych i za granicą (NBC, PBS i inne). Brał udział w najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie, takich jak Ravinia, Spoleto, Norfolk, Festiwal Muzyczny Białych Nocy w St. Petersburgu.

 

W 2000 roku Ian Maksin został zaproszony do występów z the New World Symphony, czołową amerykańską orkiestrą złożoną z młodych muzyków z całego świata pod dyrekcją Michaela Tilsona Thomasa. W ciągu tych lat pracy z orkiestrą, występował jako główny (pierwszy) wiolonczelista oraz solista koncertowy pod batutą takich dyrygentów jak Michael Tilson Thomas, Hans Graf, Andreas Delfs, Donald Runnicles, Zdenek Macal, Stanislaw Skrowaczewski, Yan Pascal Tortelier, John Adams, Lukas Foss oraz wielu innych. Artysta jest często gościnnie zapraszany do występów i nagrań jako pierwszy wiolonczelista przez różne orkiestry kameralne m.in.: Atlantycką Orkiestrę Klasyczną, Pro Corde Strings, Chicago Virtuosi, Spoleto USA Orchestra, Ars Viva. Poza muzyką klasyczną Ian Maksin współpracował z wieloma znanymi artystami różnych gatunków.

 

Występował i nagrywał z Andrea Bocellim, Stingiem, Snoop Doggiem, Glorią Estefan, Cirque du Soleil, Barrym Gibbem, Smokey Robinsonem i wieloma innymi. Jako członek różnych zespołów rokowych pojawiał się w MTV, na Lollapalooza Music Festival, Milwaukee SummerFest i wielu innych. Ian Maksin wykonał premiery oraz dokonał nagrań wielu utworów współczesnych kompozytorów, łącznie z entuzjastycznie przyjętą przez krytyków płytą CD “Sculpting Clouds”.

 

Album został wydany przez wytwórnię Albany Records w 2007 i zawiera utwory wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego kompozytora Erica Ewazena. W 2006 nagrał album “Clocks” z muzyką Miguela de Aguila we współpracy ze znanym kwartetem Cuarteto Latinoamericano. Nowa płyta Iana zatytułowana “Solo Flight” została wydana w styczniu 2010 i jest kompilacją solowych utworów wiolonczelowych począwszy od Suit Wiolonczelowych Bacha aż po współczesne utwory chicagowskiego kompozytora Ilya Levinsona, jak również suity na wiolonczelę solo hiszpańskiego wiolonczelisty i kompozytora Gaspara Cassado.

 

W 2011 założył IAN&ANI DUO we współpracy z bułgarską pianistką Ani Gogova. Ich pierwsza płyta wydana przez Blue Recordings Griffin ukaże się w październiku 2012 roku i będzie zawierała muzykę Piazzolli, Ginastera, Ravela, de Falla, a także światową premierę dzieł napisanych specjalnie dla IAN&ANI przez kompozytora Ilya Levinsona z Chicago. www.ianmaksin.com

 

Gedymin Grubba

 

Ur. 17. lipca 1981 roku w Gdańsku. Początkowo w wieku 5 lat pobierał lekcje gry na pianiniew Osiedlowym Ognisku Muzycznym w Gdańsku-Zaspie pod kierunkiem mgr Haliny Radomskiej. Następnie ukończył PSM I st. im. Stanisława Moniuszki w Sopocie w klasie fortepianu mgr Zofii Ralickiej i w klasie klarnetu mgr Dariusza Egielmana.

Kontynuował naukę w PSM II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem. W 2006 roku został absolwentem AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiegoi w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej i improwizacji w kraju i zagranicą, prowadzonych przez takie znakomitości jak: prof. B.K. Bryndorf, prof. E. Doll, prof. F. Klinda, prof. J. Laukvik, prof. J.P. Lecaudey, prof. L. Lohmann, prof. D. Roth, prof. A. Schoof, prof. M. Strohhäcker, prof. J.C. Zehnder, prof. W. Zerer, dr S. Göttelmann, prof. J. Gembalski (kurs improwizacji), prof. M. Sawa (roczny kurs improwizacji) – łącznie 14 kursów.

 

Od czasu aktywnej działalności artystycznej, tj. od 1996 roku, wykonał przeszło 500 koncertów w całej Polsce, większej części Europy, Azji (Singapur), Australii i Nowej Zelandii. Rocznie wykonuje ponad 50 (w bieżącym roku ponad 70) koncertów na całym świecie jako organista, kameralista, kompozytor i dyrygent. W 2010 roku był przewodniczącym jury na konkursie młodych organistów w Sydney w Australii. W 2012 roku zasiadał w kapitule przy Burmistrzu Miasta i Gminy Pelplin, a na lata 2012-2017 został wybrany przewodniczącym kapituły przy Staroście Tczewskim odpowiedzialnych za przyznanie nagród i wyróżnień w zakresie działalności kulturalnej.

 

W ostatnim roku (2011) obchodził 15-lecie pracy artystycznej. Na najbliższe lata otrzymał zaproszenia na trasy koncertowe po całej Europie, Afryce Południowej (Kapsztad), Ameryce Południowej (Brazylia, Boliwia), Ameryce Północnej (Kanada, USA), Azji (Japonia, Hong Kong) oraz ponownie do Australii i Nowej Zelandii (tu również zaproszony na nagrania CD). Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

 

W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest dyrektorem.
To obecnie jedna z największych i najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych tego typu w Europie. Idea Festiwalu przyczyniła się m.in. do rekonstrukcji unikatowych XVII-wiecznych barokowych organów katedry, które zostały oddane do użytku w 2003 roku. Równolegle w 1999 roku zapoczątkował także cykl Mariackich Wieczorów Kameralnych w Koronowie. W 2009 roku Gedymin Grubba otrzymał prestiżową statuetkę „Mestwin” za całokształt działalności kulturalnej, a w 2011 medal za zasługi dla Miasta i Gminy Pelplin. Trzykrotnie był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańsk. Od 2003 roku piastuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą rocznie organizuje ok. 40 różnorodnych koncertów w całej Polsce, przede wszystkim w formie zamkniętych cykli, wśród nich m.in. Festiwal w Pelplinie, cykl koncertów w Koronowie, czy w Nakle nad Notecią.

 

W 2008 roku na zlecenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK im. F. Stefczyka, w piętnastą rocznicę jej istnienia, skomponował monumentalny utwór wokalno-instrumentalny „Sinfonia Jubilate” do słów Jana Pawła II, S.H. Lubomirskiego i Z. Herberta. Kompozycja dedykowana była J.E. Kardynałowi Józefowi Glempowi Prymasowi Polski w podzięce za długoletnią posługę dla dobra Kościoła, Narodu i Polski.

 

Utwór miał swoją premierę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie i wydany został na płycie DVD w ponad 150 tys. egz. Wielokrotnie emitowany był przez Polską Telewizję i Polskie Radio.            W 2011 roku poproszono go o napisanie utworu związanego z Beatyfikacją Papieża Polaka, jako hołd gdańskiej młodzieży muzycznej. Kompozycja „Santo Subito! Witaj w domu!” została zarejestrowana na CD i była również wielokrotnie emitowana przez Polskie Radio. Egzemplarz płyty i partytura zostały zawiezione do Watykanu.

 

Jest także autorem oficjalnego hejnału Miasta Pelplin. Od 1996 roku jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie. Należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Posiada nagrania radiowe, płytowe (14 CD i 1 DVD, kolejne planowane są w 2012 w Nowej Zelandii i w 2013 w Hiszpanii) i telewizyjne (również jako dyrygent). Płyta CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie” m.in. z jego udziałem była nominowana do Nagrody Fryderyka2006, aw 2009 roku otrzymała status złotej płyty. Warto dodać także, że nagrana przez niego płyta na organach Katedry w Pelplinie w 2008 roku, jest pierwszą profesjonalnie wydaną płytą w tym miejscu.

 

Natomiast płyta nagrana na organach Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w 2010 roku, jest pierwszą płytą nagraną po dokonanej rekonstrukcji tego instrumentu. Udziela również konsultacji i kursów w zakresie interpretacji muzyki organowej na całym świecie (m.in. Australia, Kanada, Polska, Rumunia, Ukraina…). Od 1988 roku jest czynnym organistą w kościołach Diecezji Gdańskiej. W tym zakresie wykształcił także kilku młodych organistów, którzy do dziś pełnią funkcję organistów w gdańskich kościołach. Wśród czołowych miejsc w których udzielał się jako organista warto wspomnieć chociażby Katedrę w Oliwie, czy Bazylikę św. Mikołaja w Gdańsku (jedne z najsłynniejszych organów w Polsce).

Obecnie jest organistą kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Gdańsku-Morenie.

 

Oficjalna strona internetowa artysty: www.gedymin.org

 

________________________________

 

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu koncertów. Zapraszamy również do odwiedzin naszego portalu TOKiS – PRESS, gdzie odnajdziecie Państwo: komentarze, relacje ( w tym filmowe), wywiady, odczucia słuchaczy oraz cykl felietonów i artykułów autorskich, poświęconych temu wyjątkowemu wydarzeniu.

_________________________________

Na podstawie materiałów powierzonych.

Ks. Ireneusz Kalf

Mariusz R.Fryckowski (TOKiS -PRESS)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook