4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WYJĄTKOWA UCZTA KULTURALNA. ROZPOCZĄŁ SIĘ VIII Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy! ZAPROSZENIE

3 min read

Przez kolejnych kilka niedzielnych wieczorów, zawsze o 19-stej, warto zapomnieć o piwie, rożnie oraz nadchodzącym, nowym tygodniu pracy, aby bezpłatnie wziąć udział w niezwykłym koncercie organowym w kościele p.w. Bożego Ciała w Tucholi.


A tam, wzorem lat ubiegłych,plejada gwiazd krajowego i światowego formatu, takiej okazji nie wolno przeoczyć! TOKiS – PRESS rejestruje koncerty od samego początku istnienia tej wyjątkowej uczty kulturalnej dla każdego. Ominiecie tę okazję? Przekonajmy się, że Tuchola jeszcze nie trafiła na margines i nie stała się głęboką prowincją! Udowodnijcie to przybywając najliczniej, obejrzyjcie i wysłuchajcie najlepszych z najlepszych. Tylko u nas, tylko w Tucholi!

W minioną niedzielę odbył się pierwszy, inauguracyjny koncert,określany chwilę po nim, jako: „znakomity”. Przed tucholską publicznością wystąpiło małżeństwo Magdaleny i Thomasa Corneliusów.W najbliższą niedziele 12 sierpnia będzie równie doskonale, ponieważ naszym gościem będzie Hanna Dys!

Jest organistką, adiunktem na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Stypendystka m. in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K. Bine Bryndorf. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej chętnie propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldim, Łukaszem Borowiczem. Hanna Dys jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu, a także jest pomysłodawczynią i organizatorem koncertów i wydarzeń muzycznych w Gdańsku. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej.

W interpretacji Pani Hanny usłyszymy:

  1. Johann Peters Emilus Hartmann – Fantazja f-moll op.20
  2. Daniel Magnus Gronau – Fantazja chorałowa „Was Gott thut ist wohlgethan”
  3. Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga d-moll BWV 539

Chorał  Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 662

  1. Piotr Czajkowski – Taniec wieszczki cukrowej oraz Marsz z baletu „Dziadek do orzechów”
  2. Feliks Nowowiejski – Róże św. Teresy op.9 nr 3

Symfonia nr 3 „Lourdes”  cz. III Epilog

Życzymy wszystkim miłych wrażeń i w imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook