4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Wystawa prac malarskich Edmunda Gunscha

2 min read

Uroczyste otwarcie wystawy absolutnie kapitalnych prac artysty odbyło się 15 stycznia w kameralnym wnętrzu wystawowym Muzeum Barów Tucholskich w Tucholi. Śmiało można powiedzieć, że mamy do czynienia z jedną z  najlepszych wystaw w dziejach miasta. Poziom i kunszt artysty zaklęty w obrazach, poraża wrażliwego widza.

Edward Gunsch urodził się w  1941 r. w Sępólnie Krajeńskim. W latach sześćdziesiątych studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku u prof. Stanisława Teisseyre oraz prof. Jacka Żuławskiego.

W 1981 r. zamieszkał w Berlinie a w 1982 r. rozpoczął kolejne studia artystyczne, tym razem w Paryżu. W roku 1986 powrócił Berlina, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia. Prace artysty były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, Niemczech, Węgrzech, Bułgarii, Litwie i  Francji.

Edmund Gunsch był artystą wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, grafiką, rysunkiem, kolażem i rzeźbą. Stosował tradycyjne farby olejne, akryl i akwarelę, ale używał też farb do malowania… podwozi samochodowych. Jego rysunki powstają za pomocą tuszu, kredki, piórka, pędzla, ołówka i długopisu. Grafiki uwidaczniają abstrakcyjne i surrealistyczne kompozycje wykonane techniką mieszaną. Kolaże zawierają z reguły wmontowane rysunki otoczone geometrycznymi formami i są pokryte zalakierowaną folią. Rzeźby natomiast powstają z połączenia drewna ze szkłem, bądź metalem szlachetnym, często ich częścią są też zapalone świeczki.

Częstym motywem jego twórczości są, wciąż powracające, pejzaże, natura i miasto, pełne niezwykłych szczegółów. Nadawał nowy, indywidualny wyraz nawet tematom „oklepanym”. Na przykład malował akwarelą i rysował kredką bukiety kwiatów w wazonach, potraktowane czasem impresjonistycznie, czasem zaś jak witraż obrysowane mocnym ekspresjonistycznym konturem. Ważnym motywem jest człowiek, jego uczucia i stany psychiczne, w tym i on sam. Nie stronił też od abstrakcji i eksperymentu.

Artysta zmarł 25 października 2013 roku.

Kulisy wystawy.

_________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook