4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WYSTAWA PRAC MALARSKICH PANA JÓZEFA KUKLIŃSKIEGO

2 min read

Był marynarzem, żołnierzem, dosłużył się stopnia oficerskiego w Marynarce Wojennej  –  komandora. Pochodzi z Rzepicznej, ale utracił z rodzinnymi stronami kontakt na ponad 50 lat ! Powrócił na ląd i pacuje, lecz nie jako wilk morski, a… malarz i to z jakim talentem! Pan Józef Kukliński, artystyczne odkrycie ostatnich lat.

Józef Kukliński – urodził się w 1943 r. w Borach Tucholskich, z którymi nie z własnej woli rozstał się na ponad 50 długich lat.  

Po skończeniu studiów związał się zawodowo z Marynarką Wojenną, gdzie dosłużył się stopnia komandora. Po przejściu na emeryturę powrócił na ziemię swoich przodków, zafascynowany jej pięknem oraz historią, która w szczególny sposób była kultywowana w jego rodzinnym domu.

Malarstwo olejne uprawia od 35 lat, a w swoim dorobku posiada ponad 2500 prac. Brał udział w wielu wystawach grupowych oraz indywidualnych. Niemalże na wszystkich wystawach grupowych, jego prace były wyróżniane, a największą satysfakcję sprawiła mu nagroda za I miejsce w Ogólnopolskiej Wystawie Plastycznej VERTE, zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 1987r.

W swoim życiu zetknął się między innymi z takimi twórcami jak M. Mokwa, T. Ciesiulewicz, H. Litwin. Lekcje malarstwa pobierał u profesora Antoniego Sucharka oraz wielkiego piewcy polskiego morza Henryka Baranowskiego, z którym łączyły go więzi przyjaźni, nie tylko z racji noszenia munduru marynarskiego.

Otoczenie, w którym żyje obecnie inspiruje go do dalszej twórczości. A chcąc podzielić się własnymi doznaniami z innymi ludźmi, przenosił je na płótno.

Jego prace znajdują się na wszystkich kontynentach, a Norwegia jest krajem, w którym znajduje się najwięcej jego obrazów.

Zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Józefa Kuklińskiego. Wernisaż odbędzie się 8 maja 2014 r. (czwartek) o godz. 18:00 w Muzeum Borów Tucholskich przy ul. Podgórnej 3 w Tucholi, a wszystko z inicjatywy pani Starosty Powiatowego i Jej współpracowników. Bez wątpienia, będzie to artystyczne wydarzenie ostatnich miesięcy!

_______________

(red.)

powiat.tuchola.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook