25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zakończono XII. zimową inwentaryzację nietoperzy w TPK

1 min read

Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy współpracy z chiropterologiem dr Mateuszem Ciechanowskim z Uniwersytetu Gdańskiego oraz przyrodnikami z PTOP Salamandra, zakończyli zimową inwentaryzację nietoperzy w parku.

W dniach 11 i 12 lutego br. grupa specjalistów zinwentaryzowała 16 stanowisk zimowania nietoperzy na terenie parku. Chiropterolodzy poszukiwali chronione ssaki w przydomowych piwnicach, piwnicach typu  „ziemianka”, piwnicach w budynkach gospodarczych, studniach, podziemnym kanale będącym pozostałością starego młyna. Nietoperze hibernujące w trudno dostępnych szczelinach zlokalizowano za pomocą kamer inspekcyjnych. W ciągu dwóch dni inwentaryzacji oznaczono 29 osobników reprezentowanych przez trzy gatunki: Gacek brunatny Plecotus auritus, Nocek Natterera Myotis nattereri i Mopek Barbastella barbastellus.

Tucholski Park Krajobrazowy w ramach działania pt. „Czynna ochrona nietoperzy w Tucholskim Parku Krajobrazowym” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie poza zimową inwentaryzacją nietoperzy w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz Nadleśnictwami, których teren pokrywa się z powierzchnią parku w roku 2017 zamierza zainstalować 40 schronów dla nietoperzy.


parki.kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook