25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zakończył się projekt dotyczący numeru 112 i cyberprzestępczości

3 min read

Przez prawie dwa miesiące policjanci i pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego prowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą z terenu powiatu tucholskiego, na temat zagrożeń w sieci i prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 112. Wczoraj (14.12.2016r.) w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi nastąpiło zakończenie i podsumowanie programu.

Projekt w ramach  „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań –  Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017” pod nazwą „Powiat Tucholski zagrożenia w sieci widzi, na nie reaguje , przeciwdziała i społeczeństwo edukuje” rozpoczął się w sierpniu br. W ramach przedsięwzięcia w dniach 6-7 października zorganizowano III Konferencję Interdyscyplinarną, która stanowiła moment oficjalnego otwarcia programu.

Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy tucholskiego PCPR  oraz Starostwa Powiatowego, natomiast Komenda Powiatowa Policji w Tucholi aktywnie uczestniczyła w prowadzonej działalności profilaktycznej, dotyczącej bezpieczeństwa w sieci. Przez blisko dwa miesiące, na terenie całego powiatu tucholskiego, funkcjonariusze i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Tucholi oraz pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Bydgoszczy przeprowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą z 28 szkół, w których udział wzięło ok. 6000 uczniów. Podczas prowadzonej działalności profilaktycznej  docierali nie tylko do ludzi młodych, ale też ich opiekunów. W celu uświadomienia rodzicom zagrożeń, wynikających z bezwarunkowego korzystania z sieci przez najmłodszych, została przygotowana konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”.  W ramach programu ogłoszono konkurs na spot dotyczący zagrożeń w Internecie i konkursy plastyczne „Prawidłowe korzystanie z numeru alarmowego 112” oraz „Zagrożenia w sieci w oczach dzieci i młodzieży”.

Wczoraj (14.12.2016r.) w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Tucholi odbyło się podsumowanie projektu, połączone z rozstrzygnięciem konkursu na najlepszy spot dotyczący zagrożeń w sieci.  W uroczystości wzięli udział Wojewoda Kujawsko – Pomorski  Mikołaj Bogdanowicz oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosław Elszkowski, którzy  byli honorowymi patronami akcji. Spośród 10 nadesłanych na konkurs prac, nagrodzono 3, których autorzy oprócz pamiątkowych dyplomów, otrzymali  nagrody rzeczowe. Podczas uroczystości podziękowaniami uhonorowano też wszystkie osoby, które aktywnie włączyły się w projekt.

W ramach programu przygotowano przedsięwzięcia, które mimo jego zakończenia, nadal będą służyły propagowaniu  poruszanych tematów. Na portalu edukacyjnym,  www.cyberspoko.pl , można znaleźć zagadnienia związane z zagrożeniami w sieci, w formie dostosowanej do wieku użytkownika. Opublikowano i wydano kalendarz, który zawiera wyróżnione i nagrodzone prace plastyczne. Oprócz tego powstały ulotki informacyjne dotyczące zagrożeń, jakie niesie za sobą Internet. W ramach projektu powstał też film edukacyjny dotyczący właściwego wykorzystania numeru alarmowego 112.

Program, który powstał na skutek sprawnej współpracy tucholskiej Policji, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Starostwa Powiatowego w Tucholi oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy, a w który zaangażowały się również samorządy,  jest z pewnością przedsięwzięciem, które poprzez swój profilaktyczny charakter, wpłynęło na większą świadomość młodych ludzi, a to bez wątpienia przełoży się na poprawę ich  bezpieczeństwa.

___________________________

Autor: mł. asp. Justyna Janiak
Publikacja: mł. asp. Justyna Janiak
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook