4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zamieszanie wokół defibrylatora

2 min read

To nie jest nowa sprawa i głosy są podzielone, czy pojawienie się takiego urządzenia (lub więcej) ma sens, a tym bardziej, czy ma umocowanie prawne.

Jednak stało się, burmistrz Tucholi złamał się i wyszedł naprzeciw wnioskodawcom z rady i dokonał zakupu jednego defibrylatora, no i się zaczęło, a wszystko podczas wczorajszej 31 sesji Rady Miasta.

Przypomnijmy kawałek historii z ubiegłego roku, bodaj z września.

Radni z komisji zdrowia i polityki społecznej apelowali do burmistrza Tucholi o zakup defibrylatorów. Sam burmistrz już wtedy obawiał się, że te specjalistyczne urządzenia nie zostaną właściwie użyte. Z wnioskiem o zakup w imieniu komisji zwrócił się radny Dariusz Karnowski. Pan radny nie był jedynym, który mówił o zakupie wspomnianych urządzeń, bo w sprawie postulowała również radna Borzyszkowska – lekarz.

Burmistrz Tucholi, co wydaje się być posunięciem słusznym powołał się na  opinię prof. Juliusza Jakubaszko, krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny ratunkowej. Pan profesor powiedział wtedy jasno, że pieniądze wydawane przez miasta na defibrylatory, bez dobrego umocowania ich w systemie, są wyrzuceniem ich w błoto. Dlaczego? Bo w/g profesora, aparat AED jest zaawansowanym urządzeniem medycznym, a do jego użytkowania nawet personel medyczny musi mieć odpowiednie przeszkolenie. Koniec, kropka.

Ważnym też było umieszczenie urządzeń w dostępnych miejscach w mieście. I tutaj pojawił się kolejny problem, bo idąc za krajami, gdzie złodziejstwo i wandalizm były kiedyś w defensywie, u nas nie ma to racji bytu. Przykładowo, gdyby podobne urządzenie zawieszono na ścianie jednej z kamienic w centrum Tucholi, to można iść o zakład, że przetrwałby może… dobę. Burmistrz ma prawo obawiać się o to, że urządzenie zostanie zniszczone lub wręcz skradzione, a kosztuje sporo, bo przedział cenowy jest o około 700 złotych do kilku tysięcy!

Radny Karnowski miał inny plan, chciał, aby defibrylatory pojawiły się w tucholskim TOK-u i na terenie tucholskiego OSiR- u. I wczoraj w tym miejscu było zaskoczenie, ponieważ pan burmistrz rozważa (ale nie upiera się przy tej decyzji), że zakupiony defibrylator powinien trafić do MCL-u, czyli Miejskiego Centrum Lekarskiego, dla porządku, oczywiście w Tucholi.

Co wydarzyło się później? O tym w materiale filmowym.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny – wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.


(red.)

Mat. sesyjne

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook