28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zespół Muzyki Dawnej Capella pro Musica Antiqua z… Tucholi!

5 min read

Krótki wstęp do artykułu…

 

Mam pewien zwyczaj, który praktykuję od ćwierćwiecza. Wszystko zaczęło się od pamiętnego „spaceru”, który odbyłem przed laty, śladami działań na tzw. Wale Pomorskim. Celem wędrówki było poznanie historycznych miejsc, gdzie walczyli i ginęli polscy żołnierze. Podczas tamtej wędrówki, zupełnie przez przypadek natknąłem się na kilka mogił, które praktycznie już przestały istnieć. Przypominały niewielkie kopczyki usypanej, leśnej ziemi. Były charakterystyczne, nie było najmniejszych wątpliwości, że pochowani są tam Nasi żołnierze. Bardzo chciałem bliżej poznać ich historię. Nie było to łatwe, po kilku latach i dziesiątkach rozmów z przygodnie napotkanymi mieszkańcami z tamtego rejonu,  dowiedziałem się prawie wszystkiego. Każdego roku powracam tam i zapalam cztery znicze.

Kilka dni temu odwiedziłem to miejsce ponownie, jednak zadumę przerwał mi „przeklęty wynalazek XX wieku” – telefon komórkowy. Informacja brzmiała krótko… odbierz pocztę. To chyba jedyna dobra strona Internetu, że jest już wszędzie, nawet w leśnej głuszy, do której dotarcie autem wydaje się być nie lada wyczynem. Usiadłem na tylnym siedzeniu i bardzo szybko uzyskałem połączenie z siecią. W skrzynce jeden z listów wydawał się być wyjątkowym.

Panią Dyrektor poznałem niespełna rok temu, była szefem tucholskiego TOK – u. Już podczas pierwszego spotkania w jej gabinecie, ujęła mnie niezwykłą wrażliwością i… pasją. Szczęśliwa osoba, praca zawodowa przynosiła jej autentyczną radość, tylko pozazdrościć. I teraz zastanawiam się nad tym, czy Panią Marzenę dalej tytułować, czy dać sobie spokój i mówić o Niej z perspektywy dyrygenta, kierownika zespołu, twórcy, artystki. Ona sama przyszła mi z pomocą, nie pozostawiając złudzeń. Ciężko jest tak z dnia na dzień przebrnąć przez przyzwyczajenia, jednak faktem jest, że obecnie TOK, ma innego szefa.

Życie płata często zwariowane figle, jednak zdarza się, że pomagają w pracy, którą się od dawna kocha. Pani Marzena Tyrańska bez wątpienia pokochała pracę z młodzieżą, (choć nie tylko – myślę o „Cameracie”) i dostarcza nam nieopisanych doznać kulturalnych. Swoją drogą…, podziwiam Jej męża za to, jak dzielnie wspiera…, no dobrze, trochę przewrotnie – Swoją Połowicę.

Pedagodzy w każdym calu. Czy to ostatni przedstawiciele ginącego, spłyconego zawodu, który od wieków opłacany jest poniżej krytyki? Nie tylko liczą się pieniądze, one są tylko środkiem, Ich celem jest sztuka i to ta, przez wielkie „S”.

Wielokrotnie zastanawiałem się będąc na występach zespołów prowadzonych przez panią Marzenę, jak wiele pracy i wysiłku poniesiono, aby mogły powstać tak wspaniałe zespoły? Jak wiele zachodu wymagało zdobycie funduszy, aby członkowie, wykonawcy, mogli wdziać na siebie szaty, które nasuwają tak jednoznaczne skojarzenia? To dzięki nim i Ich muzyce, w jednej chwili przenosimy się ze współczesności, do średniowiecza i tkwimy w nim aż do ostatniej frazy.

Taniec, muzyka, instrumentarium, kostiumy, wykonawcy i… dyrygent, ściślej dyrygentka, która przeżywa każdą chwilę występu, swoich podopiecznych. Wielokrotnie obserwowałem ten szalony popis niezwykłego zgrania, i zapewne właśnie ten element od lat utwierdza mnie w przekonaniu, że zespoły prowadzone przez tak niezwykłych animatorów kultury i jednocześnie pedagogów, zawsze „skazane będą” na sukces.

I niech tak pozostanie na zawsze…

Mariusz R.Fryckowski

Międzyszkolny Zespół Muzyki Dawnej Capella pro Musica Antiqua powstał w 1995 roku  w Tucholi. Opiekę nad nim sprawuje Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. ppł. Józefa Wryczy w Tucholi.

 

Założyli go i prowadzą nauczyciele muzyki Marzenna i Roman Tyrańscy.

W skład zespołu wchodzą uczniowie tucholskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, dla których udział w zespole jest formą spędzania wolnego czasu  i okazją do rozwijania  swych muzycznych  zainteresowań.

Fot. Materiał dzięki uprzejmości Państwa Tyrańskich. Bardzo dziękujemy [Przyp. MRF]

Capella wykonuje muzykę renesansu – śpiewa i gra na kopiach instrumentów dawnych. W repertuarze znajdują się pieśni i tańce dworskie renesansowej Europy.

 

Przykładowe tytuły koncertów to:

„Pieśni i tańce renesansu”

„Z wizytą na dworach Europy”

„Poczuj ducha przodków”

„Muzyka naszych korzeni”

„Historyja o żywocie i sprawach znamienitych”

„Przylecieli aniołkowie”

„Muzyka w czasach Mikołaja Kopernika”

„W dawnym Krakowie”

„Z  dziedzictwa  naszego – My”

 

 

Młodzież występuje w kostiumach dworskich, co sprawia, że koncerty stają się specyficzną lekcją historii.

Zespół wielokrotnie uczestniczył w prestiżowych konkursach i festiwalach m.in. podczas letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, w Spotkaniach z Muzyką Dawną w Świeradowie i Żywcu, w Międzynarodowym Festiwalu „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu, Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej na Zamku w Malborku, Bydgoskich Impresjach Muzycznych, podczas Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie i Festiwalu Muzyki Królewskiej we Wschowie.

 

Brał udział w różnorodnych imprezach historycznych – np. na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu, w Gniewie, Malborku, Krakowie, Świeciu, Sztumie, Kórniku.

 

Koncertował w wielu ciekawych salach m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu w Wilanowie, na Dworze Artusa w Gdańsku, w toruńskim Ratuszu, na Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku i w Muzeum na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, Katedrze w Pelplinie, Kościele Pokoju w Świdnicy, w pałacu Lubomirskich w Przeworsku i w Lubostroniu.

 

 

Reprezentował Polskę w Holandii, Belgii, Niemczech, Czechach i na Litwie , oraz   podczas Dni Kultury Polskiej na Zamkach w Estonii.

Wielokrotnie nagrywał programy radiowe i telewizyjne.

Zespół zaprezentował się w ponad 300 koncertach.

 

Jest zdobywcą ponad 20 nagród i wyróżnień w konkursach na szczeblu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym – m.in.

 

–  „Złota Harfa Eola” i  dwie  „Brązowe Harfy Eola”  –  Ogólnopolskie  Konkursy  Zespołów Muzyki  Dawnej  „Schola  Cantorum”  –  Kalisz

 

– Srebrne Pasmo podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Maryjnych „Ave Maria” w Chojnicach

 

– „Srebrna Struna” – Międzynarodowy Festiwal  „Bydgoskie Impresje  Muzyczne”

– III miejsce  – Ogólnopolski Konkurs „VII Dni Muzyki Dawnej” – Żywiec

 

–  Nagroda specjalna za zgodną z prawdą historyczną  interpretację muzyki dawnej  – Ogólnopolski Konkurs Zespołów Muzyki  Dawnej „Schola  Cantorum”  –  Kalisz

 

– Nagroda specjalna za stylowość wykonania w oparciu o instrumentarium historyczne  –

Międzynarodowe Spotkania Młodzieży Muzykującej „Bydgoskie Impresje Muzyczne”

 

– Nagroda Publiczności  – Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Dawną  na Zamku w Malborku

 

– Nagrody specjalne:  Dyrektora Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy,

 

Prezydenta Kalisza i Radia Zachód w Zielonej Górze

 

Muzyka  w  interpretacji  zespołu  została  utrwalona  na  płytach CD:

 

– „Capella pro Musica Antiqua”

 

– ”Pieśni i tańce renesansu”

 

– „Z wizytą na dworach Europy”

 

– „Historyja o żywocie i sprawach znamienitych”

 

–  „Przylecieli aniołkowie”

 

I niespodzianka…

Międzyszkolny Zespół Muzyki Dawnej Capella pro Musica Antiqua działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi pod kierunkiem Marzenny i Romana Tyrańskich,  11 listopada – w dniu Święta Niepodległości wystąpi w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

Podczas oficjalnego powitania Korpusu Dyplomatycznego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zespół zaprezentuje program „ Z wizytą na dworach Europy”.  

_______________________________________________________

 

 

Materiał, dzięki uprzejmości Pani Marzeny Tyrańskiej.

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook