12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zespół o wsparciu dla rolników

2 min read

Szacowanie szkód i pomoc rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w sierpniowych nawałnicach to temat, który omawiali członkowie Zespołu Doradczego ds. Wsi i Rolnictwa. W obradach uczestniczyli poseł Jan Krzysztof Ardanowski i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Zmieniły się zasady i przepisy, rolnicy będą mieli czas na złożenie wniosków do końca października na wsparcie z pakietu pomocowego ministra rolnictwa. Obecnie 54 komisje szacują straty i byłoby bardzo trudno zrobić to do końca września, ten dodatkowy miesiąc uspokoi nieco sytuację – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim przedstawione zostały także zadania działającego od 1 września Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zastąpił on dwie agencje rolne: Agencję Nieruchomości Rolnych oraz Agencję Rynku Rolnego.

Oczekujemy, że nowa instytucja rzeczywiście pozwoli rozwiązywać problemy, chociażby związane z energią odnawialną, promocją żywności, analizami rynku. Mamy nadzieję, że umożliwi to nam, jako zespołowi przedstawianie konkretnych oczekiwań dotyczących sytuacji rynkowych, jakie działania należy podejmować w poszczególnych branżach, szukanie nowych możliwości w zakresie eksportu z naszego regionu – powiedział wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

O szczegółach funkcjonowania instytucji mówił dyrektor oddziału terenowego Grzegorz Smytry. Do zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które zostały przeniesione z Agencji Nieruchomości Rolnych należy gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Do kompetencji instytucji należy wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi, udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich, współpraca z samorządami w zakresie nieodpłatnego przekazywania gruntów. KOWR sprawuje również nadzór właścicielski nad działalnością 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Dodatkowo, do zadań KOWR należą: kontrola pisemnych umów, dopłaty do prywatnego przechowywania oraz interwencyjnych zakupów i sprzedaży produktów rolnych na poszczególnych rynkach, w tym masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa, handel zagraniczny, energia odnawialna w rolnictwie, wspieranie działań promocyjnych i informacyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych i żywnościowych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, administrowanie potencjałem produkcyjnym winorośli i wina, monitoring rynku cukru, Fundusze Promocji, systemy jakości, wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym, realizacja programu dla szkół, wsparcie dla pszczelarzy, które do tej pory realizowała Agencja Rynku Rolnego.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook