3 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

ZGRANY DUET – ZIMA I GRYPA

5 min read

Pogoda za oknem nie daje żadnych wątpliwości, co do tego, że zarówno grypa, jak i przeziębienie, to związki zależne od aury i pogody. Bezsprzecznie, przeziębienie częściej występuje w okresie jesienno-zimowym. Sam chłód nie powoduje jednak przeziębienia.

A zatem…, jaki to związek?
Naukowcy są zgodni, że wirus grypy łatwiej rozprzestrzenia się w zimnym i suchym powietrzu, ponieważ takie warunki sprzyjają jego żywotności. W takich warunkach trudniej jest również pozbyć się go z gardła.

Świnki morskie, na których przeprowadzano badania rozsiewały wirusa częściej w niskich temperaturach, ale ich zdolność do zwalczania choroby w temperaturze niskiej, nie różniła się wiele, od zdolności do walki z chorobą w temperaturze wyższej. Wilgotność powietrza powyżej 80% redukuje chorobotwórcze działanie wirusów.
Wilgotność może być dla wirusów przeziębienia i grypy niekorzystna. Często zarażamy się wirusem, gdy osoba chora kichnie lub zakaszle. Cząsteczki śliny wyrzucone podczas kichnięcia mogą przemieścić się nawet na odległość5 metrów, przenosząc do 40 tys. potencjalnie niebezpiecznych kropelek.

Dlatego zamknięte pomieszczenia takie jak mieszkania, biura, klasy szkolne są często miejscem, w którym bardzo łatwo zarazić się wirusem. Wysoka wilgotność powietrza, z kolei, zmniejsza tę odległość i wirusy krócej przebywają w powietrzu.

Innym sposobem zarażenia się wirusem grypy lub przeziębienia jest kontakt z zakażoną powierzchnią – może to być na przykład przedmiot, z którym chora osoba miała styczność, lub bezpośrednio z chorą osobą. Gładkie powierzchnie sprzyjają namnażaniu się wirusów i tym samym zarażeniu się, w przeciwieństwie do powierzchni porowatych takich jak tapicerka lub ręczniki.

Gdy tylko wirus przylgnie do Twoich ust, oczu lub nosa, od razu „zabiera się do pracy”. Najczęstszy typ wirusa odpowiedzialnego za przeziębienie to Rinowirus –  umiejscawia się w układzie oddechowym już w 15 minut, od momentu zetknięcia się z ludzkim organizmem, a objawy pojawiają się już 10 godzin później. Okres inkubacji grypy trwa dłużej – od 2 do 5 dni. Gdy jednak uderza, robi to gwałtownie i szybko. Znakami rozpoznawcze grypy: gorączka i bóle mięśniowe, bo objawy te rzadko towarzyszą przeziębieniu.

Nie ma lekarstwa na przeziębienie. Podstawowe środki ostrożności pomogą go uniknąć – myj ręce i trzymaj się z daleka od osób chorych. Nie zawsze jednak chorzy wykazują objawy przeziębienia. Nawet ci, którzy wyglądają na zdrowych mogą być niebezpieczni – Ty też!

Te same porady mają zastosowanie, gdy chcemy uniknąć grypy. Pamiętajmy o szczepieniach zanim rozpocznie się okres największej zachorowalności (jednak bądźmy świadomi, że może nas zaatakować inny wirus grypy, którego szczepionka nie obejmuje – tzw. mutacja).

Grypa u dzieci.

Grypa jest zakaźną chorobą wirusową. Wywołuje ją wirus, który co roku zmienia nieco swoje właściwości. Wystarczy, że maluch przebywa chwilę w towarzystwie chorej osoby, która kichnie, nie zasłaniając dłonią nosa i ust.

 

Z infekcją wirusową organizm musi uporać się sam. Można jednak wspomóc walkę dziecka z chorobą, nakazując mu leżenie w łóżku i odpoczywanie. Gdy maluch ma wysoką gorączkę i źle się czuje, a tak zwykle jest przy grypie, najprawdopodobniej nie będzie protestować.

Okres inkubacji wynosi około dwóch dni, od wtargnięcia wirusa do organizmu. Początek choroby jest nagły i ostry. Pojawia się wysoka gorączka, sięgająca nawet powyżej 39ºC. Dziecko źle się czuje, jest osłabione, apatyczne, marudne, senne.

 

Do charakterystycznych objawów grypy należą: bóle mięśniowe, bóle kości, dreszcze, bóle głowy i gardła, suchy kaszel, brak apetytu. Czasami grypa u dziecka rozwija się ze współistnieniem kataru, biegunki, bólów brzucha, nudności i wymiotów. Niekiedy schorzeniu towarzyszy także zapalenie ucha środkowego, krtani lub duszność wdechowa.

 

Powikłania po grypie zdarzają się po niewłaściwym leczeniu, albo po „przechodzeniu” choroby. Bywają bardzo poważne, np. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie stawów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu. A w najgorszym wypadku śmierć.

Leczenie grypy powinno przebiegać z pojeniem dziecka, bo przy gorączce łatwo o odwodnienie. Ciepłe herbatki z cytryną albo z sokiem z malin. Jeżeli dziecko nie ma ochoty na jedzenie, nie zmuszaj go, ale zwracaj uwagę, by przyjmowało przynajmniej minimalne posiłki. Aby ułatwić oddychanie, używaj nawilżacza powietrza, kładź na kaloryferach mokre ręczniki i wietrz pomieszczenia.

 

Jeśli od początku dziecko bardzo źle się czuje, po domowej kuracji nie ma poprawy, a gorączka utrzymuje się nadal, przez trzy kolejne dni, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Grypę nie leczy się antybiotykoterapią. Zdarza się, że lekarz jednak przepisze antybiotyk, gdy podejrzewa dodatkowo infekcję bakteryjną, albo profilaktycznie – w celu zapobiegnięcia powikłaniom.

Podczas choroby dziecko powinno zostać w domu przynajmniej tydzień. Należy podawać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, z wyjątkiem kwasu acetylosalicylowego.  Istnieją specjalne leki przeciwwirusowe, które skutecznie zwalczają infekcję. Jednak stosując tego typu preparaty, należy stosować się do zaleceń i dawkowania ustalonego indywidualnie, dla każdego pacjenta przez lekarza. Muszą być one podane w ciągu 48 godzin od wystąpienia objawów. Leczenie przeciwwirusowe stosuje się u dzieci cierpiących na choroby przewlekłe i z osłabioną odpornością.

 

Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków grypa jest chorobą samoograniczającą się, zaś leki przeciwwirusowe nie są pozbawione działań ubocznych. Gorączka i większość innych objawów grypy, ustępują zwykle w ciągu pięciu dni, dłużej może się utrzymywać kaszel i osłabienie. Na całkowite wyzdrowienie potrzeba zazwyczaj około dwóch tygodni.

Jak uniknąć tego wszystkiego? Lekarze zgodnie zalecają szczepienia. Ale wybór należy oczywiście zawsze do samych pacjentów. Dramatycznie długie ostatnio kolejki do lekarzy, to efekt właśnie tych nieszczęsnych zachorowań.

 

Agnieszka Krizel

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook