4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zlekceważyli, teraz mają gest Kozakiewicza

3 min read

Lekarz, pielęgniarka, salowa, specjalności pokrewne, ludzie o tych umiejętnościach są obecnie na wagę złota, przynajmniej takie wrażenie można odnieść po licznych apelach rządu, polityków w tym również wojewódzkich, a nawet lokalnych. A jeszcze nie tak dawno personel „biały” był niedoceniony, źle opłacany, co zaowocowało masową emigracją. Dzisiaj z umiejętności polskich medyków cieszą się głównie Niemcy, którzy oferują taki socjal, o którym obecnemu, polskiemu rządowi nawet się nie śniło. Tym ostatnim pozostało już tylko odwołać się do uczuć patriotycznych, a to marna zachęta, tym bardziej proponowane liche zarobki, z punktu widzenia unii.

Efekt? Nie ma komu leczyć, brak opieki medycznej, bo również pielęgniarki znalazły chleb na obczyźnie, bo w kraju, po roku harówki za „Bóg zapłać”w szpitalach, osiągnęły kres wytrzymałości.


W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych zaapelowali do środowiska medycznego o wsparcie personelu, który pracuje na szpitalnych oddziałach „covidowych”. Medycy mogą zgłaszać się do pracy za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego.

Jak czytamy w liście skierowanym do środowiska medycznego, w województwie nadal są duże możliwości związane z tworzeniem dodatkowych miejsc w szpitalach. Dostępny jest także szpital tymczasowy w Ciechocinku, jednak głównym problemem jest brak dodatkowego personelu.

– Dlatego zwracamy się do Państwa z apelem o zgłaszanie się do pracy w oddziałach „covidowych” w województwie kujawsko-pomorskim na okres kilku najbliższych tygodni. Szczególnie potrzeba lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów (…) bądźcie Państwo z pacjentami w ciągu najbliższych tygodni. Bez Państwa pomocy trudno sobie wyobrazić zwycięstwo w tej dramatycznej walce – czytamy we wspólnym apelu Bogdanowicza i Rajewskiego.

Jak wskazuje wojewoda w ostatnim czasie niepokojąco rośnie liczba osób hospitalizowanych w kujawsko-pomorskich szpitalach.

To bardzo trudna sytuacja dla całego systemu służby zdrowia. W tej chwili, w naszych szpitalach przebywa 1214 pacjentów. Mamy przeszło 130 zajętych respiratorów. Można powiedzieć, że już nie 25, a 50 pacjentów dziennie przybywa w naszych szpitalach. Od 20 lutego do dziś przybyło w naszych szpitalach 435 osób chorych na koronawirusa – podkreślał przedstawiciel rządu w terenie.

Trzecia fala zakażeń koronawirusa w ocenie dra Pawła Rajewskiego jest już ostatnią o takiej skali. Możemy z nią wygrać jedynie przez naszą solidarną postawę.

– To jest przełomowe półtora, dwa miesiące. Jeżeli sobie poradzimy, będzie mniej zgonów, będziemy mieli wydolną ochronę zdrowia i przede wszystkim będziemy mieli satysfakcję, że pomogliśmy pacjentom – mówił wojewódzki konsultant.

Odniósł się także do skierowanego wspólnie z wojewodą apelu o zaangażowanie personelu medycznego do pracy przy COVID-19.

– W tej chwili większość grupy „0” została wyszczepiona*, część przechorowała Covid-19, są ozdrowieńcami i mają przeciwciała ochronne. W tej chwili nie ma uzasadnienia, żeby nie zgłosić się do pracy, nie chcieć pomóc. To jest jedyny taki moment, że możemy naprawdę swoją zwykłą, prostą decyzją uratować bardzo, bardzo dużo istnień ludzkich – stwierdził Rajewski.

Dodatkowy personel medyczny potrzebny jest między innymi w radziejowskim szpitalu. Jak wskazuje dyrektor tej placówki obecnie znajduje się tam blisko 140 pacjentów, a dzięki inwestycjom jest w stanie przyjąć kolejnych 100 chorych. Warunkiem jest zwiększenie ilości pracującego tu personelu medycznego.

– Trafiają do nas pacjenci w drugim tygodniu choroby czyli w stanie bardzo ciężkim. Robimy wszystko, co jest w naszej mocy, żeby tych pacjentów uratować. Apeluję do młodych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, żeby nas wsparli w leczeniu COVID-19. Apeluję do moich koleżanek i kolegów, aby wspólnymi siłami, podjęli tę walkę i wsparli medyków ze szpitala w Radziejowie, którzy są już na skraju wyczerpania. Bardzo o to proszę – mówił Sebastian Jankiewicz.

Osoby zainteresowane pracą przy zwalczaniu epidemii mogą kontaktować się z Wydziałem Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy pod numerem telefonu: 52 34 97 430, adres e-mail: wzsekretariat@bydgoszcz.uw.gov.pl.


(red.)

gov.pl

wyszczepiona* –  to zwyczajny skandal, że decydent z tytułem doktora miał czelność użyć podobnego określenia, które przypisane jest bydłu domowemu. Można dziwić się wojewodzie, że współpracuje z kimś takim! [red.]

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook