24 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Zniszczona i zanieczyszczona odchodami zwierząt droga powiatowa pomiędzy Żalnem, a Stobnem

3 min read

SONY DSC

Jeszcze nie przycichły echa po kompromitacji Starostwa Powiatowego w sprawie zaniedbanej drogi pomiędzy W. Mędromierzem, a Gostycynem, a już mamy kolejny „kwiatek” do urzędniczego garnituru, ściślej do butonierki.

Kilka dni temu doszło do wypadku, motocyklista – turysta z Gdańska odwiedził słynne Bory Tucholskie. Jadąc z Raciąża postanowił, że zboczy z drogi, aby dojechać do 240-stki w Żalnie. Wybór padł na drogę powiatową, pomiędzy Stobnem, a właśnie Żalnem. W połowie drogi wpadł w niekontrolowany poślizg. Motocyklista przewrócił się i dotkliwie potłukł. Sprawy nie zgłosił służbom, po powrocie do domu, powiadomił o zdarzeniu nas.

Obejrzeliśmy całą trasę metr po metrze. Jeżeli sprawę z Wielkiego Mędromierza można nazwać skandalem, to drogę z Żalna do Stobna nazwać można tylko w jeden sposób – GRANDA!

Droga wygląda tak, jakby spadł tam deszcz meteorytów, oczywiście, jak zawsze, dokonano w niektórych miejscach prowizorycznych napraw. Spowodowały one tylko pogorszenie stanu nawierzchni. Jednak tym razem, musimy stanąć w częściowej obronie starostwa, ponieważ zniszczenie nawierzchni nie wzięło się znikąd. Dodatkowo, w tej chwili, spora część trasy pokryta jest odchodami, które na pobliskie pola rozwożą beczkowozami okoliczni…, właśnie, czy można nazwać ich rolnikami, czy też pospolitymi flejtuchami? Rachunek prawdopodobieństwa wskazuje na to drugie i to nie bez powodu. Jednego z tych pseudo – rolników, który publiczną drogę traktuje, jak przedłużenie swojego podwórka, zobaczyliśmy w akcji. Wielki ciągnik wylał na pole zawartość cysterny. Po chwili, bez najmniejszych skrupułów oblepionym błotem i odchodami ciągnikiem wyjechał na drogę, zanieczyszczając ją na bardzo długim odcinku. To właśnie na tym świństwie w poślizg wpadł nasz motocyklista.

Traktorzyście nawet przez myśl nie przeszło, aby przed wyjazdem  zatrzymać się, wziąć miotłę i oczyścić chociaż koła. A co tam, przecież „pan rolnik jest w prawie”, może wszystko, a porządek na drodze, zrobią zapewne aniołki. Pomińmy fakt, że maszyna pozbawiona była tablicy rejestracyjnej, pomińmy nawet to, że całemu zdarzeniu pilnie przyglądał się prawdopodobnie właściciel pola. Żaden z panów nawet nie zwrócił uwagi na to, że ich bezmyślność może komuś zagrozić.

Wielkie pole do popisu dla pobliskich sołectw, sprawcy powinni zostać zdrowo obsztorcowani i na własny koszt, powinni drogę posprzątać.

To niestety nie jest wszystko, pobocza wspomnianej drogi, dosłownie toną w śmieciach i to różnego rodzaju. Można tam znaleźć zniszczone meble, odpady z tworzywa sztucznego, puszki, butelki, wyrwane z gleby i porzucone przy drodze korzenie drzew. Nikt tego nie widzi, nikomu nie przeszkadza, do czasu…

Wstyd i degrengolada władz, mieszkańców i obciach przed turystami, o których względy, podobno zabiegają lokalne władze organizując sympozja, promocje itd.

To wszystko mity, jak się okazuje, najciemniej jest pod latarnią, nikt z urzędników nawet nie wpadnie na to, aby zwiedzić teren, którym zawiaduje, nikomu nic nie przeszkadza, z wyjątkiem nas.

Co jeszcze odnajdziemy na terenie naszego powiatu? To wie chyba tylko Opatrzność.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook