Gdzie odbywa się najstarsza wystawa grzybów w Polsce? Oczywiście w Tucholi

Estimated read time 2 min read

Zbieranie grzybów jest dosłownie naszym narodowym sportem, jednak to, co trafia do naszych koszyków może być sporym kłopotem na przyszłość, dlatego rozróżnianie poszczególnych gatunków jest tak ważne. Grzyby są zdrowe i mają niepowtarzalny smak. Dodane do potraw nadają im niepowtarzalnego charakteru. Polska słynie z grzybów i nie ma w tym zdaniu odrobiny przesady!

Nasze zbiory dopiero się zaczynają, ale podczas wystawy na dziedzińcu siedziby Tucholskiego Parku Krajobrazowego przedstawiono prawie sto gatunków! To zdecydowanie więcej, niż udało nam się odszukać podczas weekendowych spacerów. Tym cenniejszą jest ta wystawa. Wśród zwiedzających większość stanowią dzieci i młodzież, ale nie zabrakło tam również wytrawnych grzybiarzy, którzy z zainteresowaniem pogłębiali swoją wiedzę, również podczas warsztatów.

Dużo ciekawych informacji dotyczących grzybów uzyskaliśmy od pani Zofii Leszczyńskiej – Niziołek ze Stowarzyszenia „Fungarium”. Wiemy już, że grzyby są zdrowe i posiadają ogromną ilość mikroelementów typu selen, mangan potrzebnych organizmowi. Grzyby zawierają również witaminy, głównie z grupy B i D. Padają również ważne słowa dotyczące bezpieczeństwa, podczas tej wystawy edukowano zebranych w kwestiach grzybów jadalnych i trujących.

Ogólny zarys świata grzybów przedstawił nam szef Paru pan Remigiusz Popielarz, który zachęca wszystkich do korzystania z dobrodziejstw lasów oraz zbierania runa leśnego tak, aby przetrwało dla następnych pokoleń. Zwraca również uwagę na to, aby nie niszczyć grzybów, zwłaszcza trujących, które są bardzo ważne w biocenozie lasów. Wystawę tłumnie odwiedziły również media w tym te z sąsiednich redakcji, wszystkich pozdrawiamy.

Wystawa potrwa do 3-10, gorąco zachęcamy wszystkich do odwiedzin!


mrf.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza