Wzburzenie rolników sięga zenitu – postulują…

Estimated read time 3 min read

20.12.2024 o godzinie 12:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Odbędzie się spotkanie przedstawicieli rolników z województwa Kujawsko Pomorskiego z Wojewodą M. Sztybelem. Spotkanie ma na celu przekazanie bieżących postulatów  rolniczych, oraz omówienie obecnej sytuacji w rolnictwie.

Reprezentujący Rolników województwa

 Kujawsko-Pomorskiego

Stanowisko do Wojewody z prośbą o przekazanie do Prezesa Rady Ministrów.

Szanowny Panie Wojewodo,

Do wiadomości: Prezes Rady Ministrów.

 

W imieniu społeczności rolniczej, zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie poniższego stanowiska Panu Premierowi.

Sprzeciw wobec umowy Mercosur.

Wyrażamy głęboki sprzeciw dla działań związanych z podpisaniem umowy Mercosur, która negatywnie wpłynie na polskie rolnictwo, w tym na konkurencyjność polskich gospodarstw, bezpieczeństwo żywnościowe oraz standardy ekologiczne i społeczne. Postulujemy stanowcze odstąpienie od umowy oraz zawarcie koalicji z krajami wspólnoty europejskiej.

Sprzeciw wobec tzw. „USTAWY ŁAŃCUCHOWEJ”.

Wyrażamy również zdecydowany sprzeciw wobec przyspieszonego procesu legislacyjnego tzw. „ustawy łańcuchowej”. Uważamy, że procedowanie tak istotnych przepisów bez konsultacji z szerokim środowiskiem rolniczym jest działaniem nieodpowiedzialnym i niezgodnym z zasadami dialogu społecznego. Ustawa ta, w proponowanej formie, może wprowadzić niekorzystne regulacje, które dotkną zarówno rolników, jak i zwykłych obywateli.

Powrót do postulatów wiosennych.

W związku z powyższym, apelujemy o powrót do procedowania postulatów zgłoszonych podczas wiosennych protestów rolniczych, Są one wyrazem rzeczywistych potrzeb i oczekiwań społeczności rolniczej, która jest fundamentem polskiego bezpieczeństwa żywnościowego. Pragniemy podkreślić, że ich realizacja będzie kluczowa dla odbudowy zaufania pomiędzy rolnikami a władzami. Jak do tej pory żaden z nich nie został spełniony w stu procentach.

Brak kontroli granic mimo zapewnień.

Sprzeciwiamy się wobec niekontrolowanego napływu produktów rolnych i spożywczych, to znaczy przetworzonej oraz nieprzetworzonej spoza UE (głownie z kierunków wschodnich: Ukraina, Białoruś, Rosja).

 

Podsumowanie.

Apelujemy o powstrzymanie działań w sprawie umowy Mercosur, wstrzymanie procesu legislacyjnego „ustawy łańcuchowej” oraz podjęcie konstruktywnego dialogu w sprawie wiosennych postulatów, włączając w to temat pełnej kontroli towarowej na wschodniej granicy kraju. Uważamy, że jedynie poprzez otwartą współpracę z zainteresowani stronami możliwe jest wypracowanie rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla polskiego rolnictwa, jak i całego społeczeństwa.

Z wyrazami szacunku.

Rolnicy Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


(red.)

Mat. nadesłane.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza