Żywe muzeum w Tucholi

Estimated read time 2 min read

„Płótno, nici, dusza, dłonie…” to tytuł pierwszej wystawy zaprezentowanej w przejętym przez samorząd województwa Muzeum Borów Tucholskich. Podczas wczorajszego (21 marca) uroczystego spotkania marszałek Piotr Całbecki zapowiedział rozszerzenie działalności instytucji i wprowadzenie do jej oferty warsztatów z lokalnymi twórcami oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii dla zwiedzających.

– Ochrona dziedzictwa kulturowego regionu jest od lat priorytetem działań samorządu województwa. Naszą powinnością jest pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Tchniemy w to miejsce nowego ducha, by młodzi ludzie  mogli czerpać z bogatego dorobku hafciarek i twórców ludowych z Borów Tucholskich – powiedział marszałek Piotr Całbecki – Będzie się działo. Rozbudujemy i nowocześnie wyposażymy to muzeum. Nie poznacie tego miejsca. Jedno się nie zmieni. Wspaniali ludzie kochający Bory i ich tradycje. Dziękuję za to, że jesteście.

Historia muzeum sięga 1980 roku. Instytucja pierwotnie była oddziałem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Następnie przez prawie dekadę zarządzał nią Tucholski Park Krajobrazowy, po czym od 2001 roku do 2024 instytucją kierowały samorządowe władze powiatowe.

W swoich zbiorach muzeum gromadzi eksponaty związane z historią, życiem codziennym Borowiaków oraz przyrodą, silnie zakorzenioną w kulturze i sztuce tej części regionu. Inspiracje naturą widoczne są w twórczości, determinują m.in wzornictwo i kolorystykę. Obok działalności wystawienniczej, organizowane są tu także spotkania klubów hafciarek.

Wystawa „Płótno, nici, dusza, dłonie…” jest pierwszą z cyklu „Borowiackiej skarbnicy kultury” ekspozycją prezentującą ginące zawody, tradycje i historię Borowiaków Tucholskich. Prezentowanych jest 150 eksponatów udostępnionych przez tucholskie hafciarki. Obok tradycyjnych strojów, serwet, obrusów i bieżników, obejrzeć można przedmioty będące przykładem przenikania się historii i współczesności, w postaci m.in. czapek z daszkiem z tradycyjnym haftem.

Wczorajszym wernisażem zainaugurowano działalność muzeum jako marszałkowskiej jednostki kultury. Od 1 marca Muzeum Borów Tucholskich jest nowym oddziałem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.


(red.)

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. MAriusz R.Fryckowski

Film: TOKiS – PRESS TV NEWS

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza