Komunikat Starosty Tucholskiego po posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego \ oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
Przekazuję następujące informacje i komunikaty od służb i inspekcji z terenu powiatu tucholskiego:
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tucholi:
Od 15 grudnia wchodzą w życie nowe zasady sanitarne:
Limity osób
- transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
- restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
- kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)
Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
Nauka zdalna
- Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
- Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.
Zamknięte kluby i dyskoteki
Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).
Obowiązkowe testy na koronawirusa
Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.
Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.
Zaszczepienie się przeciwko COVID-19
jest jedynym, słusznym i odpowiedzialnym działaniem.
Prokuratura Rejonowa w Tucholi
Komenda Powiatowa Policji w Tucholi:
Fałszywe połączenie
Sposobem na oszustwo jest wykonanie połączenia z numeru o podwyższonej płatności. Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy postanowimy na nieodebrane połączenie oddzwonić. Każda sekunda „rozmowy” może nas sporo kosztować.
Co robić, gdy dzwoni do nas podejrzany numer?
- Sprawdź liczbę cyfr. Podejrzane numery telefonów zwykle są dłuższe od polskich
- Sprawdź numer kierunkowy. Znajduje się na samym początku. Dla Polski jest to +48
- Jeśli numer nie pochodzi z Polski, lepiej nie odbieraj, ani tym bardziej nie oddzwaniaj
- Niektóre numery o trzycyfrowym kierunkowym, zaczynającym się np. od cyfr 22, mogą nam się łatwo pomylić z kierunkowym dla Warszawy. Dlatego zanim oddzwonisz – zawsze dokładnie sprawdź, czy na początku jest „+„.
Fałszywy SMS
Oszuści wykorzystują czas wzmożonych dostaw przesyłek. Jesteśmy nękani coraz większą liczbą fałszywych SMS-ów z informacją o paczkach. Są to oszustwa, które mają na celu wykradzenie danych lub pieniędzy ofiar.
Fałszywe SMS-y o dostawach paczek zazwyczaj zawierają informację o opóźnieniach czy problemach z dostarczeniem przesyłek. Do krótkiej treści dołączony jest link. Jego kliknięcie czy dotknięcie spowoduje przekierowanie ofiary na jedną z fałszywych stron przygotowywanych przez cyberprzestępców. To w tym miejscu będą próbować wykraść dane lub oszczędności zgromadzone na koncie bankowym. W tym trudnym okresie zachowajmy zdwojoną czujność.
Pamiętajcie, że firmy kurierskie nigdy nie będą prosiły was na przykład o dopłatę do dostawy paczki. To stary trik oszustów, którego celem jest okradzenie was z pieniędzy.
Czytajcie wiadomości i nie reagujcie na te, które zawierają w treści podejrzane linki.
Zakupy w sieci
- robiąc zakupy w Internecie powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj sieci, z której Znaczenie ma, czy jest to sieć zabezpieczona, nasza „domowa”, czy też sieć ogólnie dostępna. Korzystając z Internetu ogólnodostępnego, do którego każdy ma dostęp, możemy narazić się na wgląd nieupoważnionej osoby do naszych loginów i haseł dostępowych,
- zakupów w sieci należy dokonywać na stronach, gdzie można zweryfikować sprzedającego. Zwróćmy uwagę na dane sklepu, firmy, regulamin oraz dane
- za zakupione rzeczy wybierzmy taką formę płatności, która zapewni nam bezpieczeństwo całej transakcji,
- nie udostępniajmy nikomu swoich loginów i haseł dostępowych,
- w przypadku próśb o udzielenie pożyczek za pomocą mediów społecznościowych zachowajmy dużą ostrożność i koniecznie zweryfikujmy tożsamość osoby proszącej o wsparcie dzwoniąc lub pisząc za pomocą innego komunikatora
- otrzymując wiadomość e-mail z różnego rodzaju instytucji z banku z prośbą o podanie swoich danych, czy też zalogowaniu się do swojego konta za pomocą przesłanego w tej wiadomości linku – zachowajmy dużą ostrożność i koniecznie to zweryfikujmy.
- Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym incydencie w sieci pilnie poinformować POLICJĘ osobiście lub pod numerem alarmowym
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji.
- Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
- W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
Zainstaluj czujkę tlenku węgla.
Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Tucholi
Wirus ASF
Przypominamy o stosowaniu się do podstawowych zasad bioasekuracji, które zapewnią ochronę gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń ASF:
- Do pomieszczenia ze zwierzętami może wchodzić tylko właściciel gospodarstwa lub osoba sprawująca opiekę nad zwierzętami.
- Do pracy ze zwierzętami używaj oddzielnego stroju o pozostawiaj go w chlewni.
- Pamiętaj o utrzymaniu pomieszczeń w czystości oraz dezynfekcji.
- Nie karm świń odpadami kuchennymi.
- Zabezpiecz świnie przed kontaktem z dzikami.
- Obserwuj stan zdrowia świń – o wszelakich niepokojących objawach natychmiast powiadom lekarza weterynarii.
Przypominamy również o konieczności powiadomienia odpowiednich służb o znalezieniu padłego dzika.
Wirus zjadliwej grypy ptaków
Powiatowy Lekarz Weterynarii 16 listopada 2021 r. wydała rozporządzenie, które ustanawia obszar powiatu tucholskiego szczególnie narażony na ryzyko wprowadzenia wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków do gospodarstw („obszary wysokiego ryzyka”).
Na obszarze powiatu tucholskiego nakazuje się m.in.:
- utrzymywanie gęsi i kaczek w sposób ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami oraz innym drobiem utrzymywanym w gospodarstwie,
- przed wypuszczeniem gęsi i kaczek na wybieg należy uprzednio przeszukać teren wybiegu, jak również jego bezpośrednie otoczenie oraz otoczenie gospodarstwa w promieniu 250 m, celem wykrycia zwłok dzikiego ptactwa lub konających dzikich ptaków
- gęsi i kaczki należy wypuszczać na wybieg w ciągu dnia w godzinach między godz. 10.00 a 16.00
Na obszarze powiatu tucholskiego zakazuje się:
- pojenia i karmienia gęsi i kaczek na wybiegu,
- stosowania zielonki do karmienia gęsi i kaczek
Masz pytania skontaktuj się z
Powiatową Inspekcją Weterynaryjną w Tucholi:
tel. 523363075
fax 523363075
e-mail: tuchola.piw@wp.pl
(red.)
Starosta Tucholski – Michał Mróz