Jak żyli dawni mieszkańcy Biskupina i jak przebiegały pionierskie badania, które zapoczątkowały historię jednego z najważniejszych muzeów archeologicznych w Polsce? Odpowiedź na te pytania będzie można uzyskać podczas XIX Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Impreza rusza już w najbliższą sobotę (14 września) i potrwa pięć dni.
– Kompleks archeologiczny w Biskupinie to miejsce dla wszystkich – najmłodszych, młodzieży, seniorów i całych rodzin, pasjonatów historii i tych którzy dopiero zaczynają odkrywać tajemnice przeszłości. Placówka wciąż inwestuje i bez przerwy aktualizuje bogatą ofertę edukacyjną, dostosowując ją do najnowszych trendów i oczekiwań gości. Tłumy turystów, które odwiedzają Biskupin są potwierdzeniem, że proponowana przez nasze muzeum formuła edukacji historycznej i zabawy z historią to strzał w dziesiątkę – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Tematem przewodnim tegorocznego festynu będzie sam Biskupin. Hasło tegorocznej imprezy to ,,Biskupin. Pierwszy pomnik historii” ma przypominać o wpisaniu 30 lat temu rezerwatu archeologicznego na prestiżową listę pomników historii. W programie znalazły się też wydarzenia nawiązujące do 90 rocznicy badań archeologicznych w tym miejscu. Nie zabraknie informacji o badaczach Biskupina i wynikach ich interdyscyplinarnych badań, będzie można między innymi zobaczyć zrekonstruowany wykop z lat 30. XX wieku, a także walk wojów, prelekcji, pokazów rzemiosła, koncertów muzyki dawnej i rejsów statkami. Atrakcje przygotowano z myślą o wszystkich grupach wiekowych.
Trwające pięć dni (14-18 września) wydarzenie będzie podrożą przez tysiąclecia – od neolitu do wczesnego średniowiecza. Szczegóły na stronie muzeum.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest marszałkowską instytucją kultury. To jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie (zajmuje obszar prawie 40 hektarów). Na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości wyjątkowo dobrze zachowane osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „Polskimi Pompejami”. Ze wsparciem samorządu województwa rezerwat sukcesywnie realizuje projekty umożliwiające rekonstrukcję i stylizację kolejnych obiektów.
W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie powstanie nowy pawilon. Zorganizowany przez placówkę konkurs na koncepcję nowego budynku, wygrała pracownia PROLOG z Wrocławia. Inwestycja rozpocznie się w 2025 roku. Budżet na przygotowanie projektu budowalnego wynosi 2,8 mln zł. Sama budowa obiektu ma kosztować 40 mln zł (więcej).
(red.)
Mat. partnera
Fot. Mikołaj Kuras