Z wielką zazdrością obserwujemy sąsiednie gminy naszego powiatu, gdzie samorządowcy z uporem maniaków i jak się okazuje dobrym skutkiem realizują misję pozyskania mieszkań. Może to i relikt, ale mieszkania komunalne, to chyba jedyny sposób w drodze zdobycia upragnionego „M”.
W naszej ocenie prym wiedzie gm. Kęsowo, a za chwilę dołączy do niej gm. Gostycyn. Niestety, Tuchola w tej materii od lat pozostaje bierną, no chyba, że czegoś nie wiemy, a to możliwe, wobec całkowitego braku komunikacji władz ze społeczeństwem.
Na szczęście istnieją pewne programy i projekty, które być może zmieniają sytuacje, zwłaszcza tych, którym np. nie do końca się wiodło w życiu. O czym mowa? O mieszkaniach z misją. Oczywiście ma to łączność z funduszami europejskimi, które być może będą, albo i nie. W tej dziedzinie chyba częściowo można zaufać marszałkowi województwa, który ma niezłe koneksje w Brukseli.
Marszałek Całbecki powiada:
– Na realizację projektów pomocy osobom najsłabszym przeznaczamy wielomilionowe środki. Dzięki temu w regionie powstają mieszkania, w których osoby niepełnosprawne, starsze, bezdomne, opuszczające domy dziecka i pieczę zastępczą otrzymują codzienną pomoc, a także przygotowują się do samodzielnego życia.
Jak się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, skoro nawet w Tucholi taka szansa się pojawiła, ba, nawet została zrealizowana przez PCPR.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi już w lutym 2021 r. przywitało pierwszych mieszkańców Mieszkania Wspieranego. Dwie osoby niepełnosprawne intelektualnie – uczestnicy projektu „Samodzielnie (nie samemu) – wspieranie osób z niepełnosprawnością w powiecie tucholskim” znalazło swój dom w budynku Powiatowego Centrum Wsparcia.
Każdy mieszkaniec Mieszkania Wspieranego ma do dyspozycji pokój z łazienką oraz możliwość korzystania z w pełni wyposażonych części wspólnych: korytarza, kuchni oraz salonu (pomieszczenia są dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim). Nad procesem usamodzielniania osób niepełnosprawnych czuwa specjalnie do tego celu zatrudniony opiekun. Wspomaga on beneficjentów projektu w wykonywaniu codziennych obowiązków, kontaktach z urzędami, rozwiązuje bieżące problemy.
Teraz wszystko uzależnione jest od lokalnych włodarzy, bo propozycja jest taka:
Mieszkania treningowe, wspomagane, z usługami lub ze wsparciem to nie tylko alternatywne formy zamieszkania, ale przede wszystkim konkretna pomoc dla osób wymagających wsparcia w codziennym życiu. Już 29 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbędzie się szkolenie informacyjne dla podmiotów zainteresowanych pozyskaniem funduszy unijnych na rozwój tego typu infrastruktury. Zgłoszenia można przesyłać do 25 lipca. W ramach trwającego naboru do rozdysponowania jest ponad 27 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Czy samorządowcy z naszego terenu skorzystają z tej okazji? Jasne, to burzy ich wewnętrzny spokój i miłość do… „nic nie robienia”.
Może jednak warto się przełamać i skorzystać ze szkolenia skierowanego jest do samorządów, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów planujących inwestycje w infrastrukturę społeczną związaną z prowadzeniem mieszkań wspieranych?
Uczestnicy spotkania poznają szczegóły dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania na budowę, przebudowę, remont i wyposażenie mieszkań:
- treningowych – wspomagających naukę samodzielnego życia
- wspomaganych – dla osób wymagających umiarkowanego wsparcia
- z usługami lub ze wsparciem – oferujące pomoc i opiekę w codziennym funkcjonowaniu.
Po części prezentacyjnej przewidziano sesję pytań i odpowiedzi.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail:
k.frankowska@kujawsko-pomorskie.pl lub telefonicznie pod numer: 56 621 85 29
Pytania dotyczące naboru można było przesyłać do 24 lipca.
Program szkolenia i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie funduszeue.kujawsko-pomorskie.pl
(red.)
Na pdst. mat, partnera.
Fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Link wspierający materiał: https://www.pcprtuchola.pl/otwarcie-mieszkan-wspieranych/