Jeziora idealne do uprawiania turystyki wodnej, trasy piesze i rowerowe, ścieżki tematyczne, bogactwo fauny i flory – to tylko niektóre walory, jakimi parki krajobrazowe w Kujawsko-Pomorskiem przyciągają turystów. Są świetnym miejscem zarówno na dłuższy urlop, jak i na krótki, kilkudniowy wyjazd. Część parków krajobrazowych przygotowała na wakacje specjalną ofertę. Zapraszamy do skorzystania z warsztatów, zajęć terenowych i spacerów po ścieżkach edukacyjnych.
– Parki krajobrazowe to bogactwo naszego regionu, warte poznania zwłaszcza latem, w czasie wakacji. Tworzą je wspaniała przyroda z rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt, liczne rzeki, jeziora i atrakcje turystyczne oraz cenne pamiątki historii. Każdy, kto choć raz odwiedzi te urokliwe miejsca, chętnie do nich wraca – przyznaje marszałek Piotr Całbecki.
W naszym regionie mamy aż dziesięć parków krajobrazowych. To obszary atrakcyjne turystycznie i przyrodniczo. Na ich terenach znajduje się również wiele interesujących materialnych świadectw dziedzictwa kulturowego: dworki, chaty, młyny, pałace, każdy wart odwiedzenia. Zapraszamy do poznawania uroków tych miejsc zwłaszcza w czasie wakacji i do skorzystania ze specjalnej wakacyjnej oferty, przygotowanej przez parki krajobrazowe:
- Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy zaprasza na warsztaty przyrodnicze do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Rudzie. W zajęciach mogą uczestniczyć grupy zorganizowane. W ofercie warsztaty ,,Poszukiwacze skarbów przyrody”; ,,Las i jego mieszkańcy” lub zajęcia dla młodzieży poświęcone odkrywaniu walorów przyrodniczo-kulturowych parku. Można również pobawić się
w eko-questing – grę terenową z wątkiem edukacyjnych lub pospacerować którąś z pięciu przyrodniczych ścieżek dydaktycznych. Na wakacje park ogłosił konkurs internetowy ,,Zielony detektyw”. Szczegóły tutaj i na stronie parku oraz jego facebookowym profilu. - Krajeński Park Krajobrazowy w czasie wakacji zaprasza grupy zorganizowane (po wcześniejszym umówieniu pod numerem 52 389-64-85) na warsztaty: ,,Dobre rady na odpady”; ,,Ślady i tropy zwierząt” i ,,Ptaki wokół nas”. Turyści w parku krajobrazowym mogą korzystać ze ścieżek tematycznych i szlaków turystycznych. Warto również odwiedzić liczne zabytki architektury świeckiej i sakralnej, znajdujące się na terenie parku, np. kościół parafialny i ruiny zamku w Runowie Krajeńskim (powiat sępoleński). W czasie wakacji pracownicy parku zachęcają także do udziału w konkursie fotograficznym ,,Krajeński Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Runowo w obiektywie”. Więcej tutaj i na stronie internetowej parku oraz na profilu na Facebooku.
- Nagdoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy zaprasza grupy zorganizowane na zajęcia w Ośrodku Edukacji Ekologicznej ,,Rysiówka” na Półwyspie Potrzymiech oraz na zajęcia i ekspozycję ,,U źródeł polskości” do nowej siedziby przy ulicy Popiela w Kruszwicy. Indywidualni turyści mogą korzystać z licznych ścieżek edukacyjnych i szlaków rowerowych. Więcej tutaj i na stronie parku oraz na jego profilu na Facebooku.
- Tucholski Park Krajobrazowy w sezonie letnim zaprasza na zajęcia terenowe ,,Drzewo moim przyjacielem” oraz ,,Wycieczka botaniczna” i na prelekcje połączone z zajęciami w terenie. Grupy uczestników mogą liczyć do 30 osób, wymagane wcześniejsze umówienie się pod numerem telefonu 52 334-37-12. Turyści mogą korzystać ze ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych ,,Jelenia Wyspa” i w Nadleśnictwie Woziwoda. Więcej tutaj i na stronie parku oraz na jego profilu facebookowym.
- Wdecki Park Krajobrazowy w czasie wakacji zaprasza zorganizowane grupy na zajęcia terenowe ,,Drzewa naszych lasów”; ,,Źródła energii drzemiące w przyrodzie” ; ,,Historia i przyroda Zalewu Żurskiego” i ,,Nad Zalewem Żurskim” (te ostatnie połączone z rejsem tramwajem wodnym). Na turystów indywidualnych czekają questingi – edukacyjne gry terenowe w dwóch miejscowościach powiatu świeckiego: Osiu i Tleniu. Watro również przespacerować się ścieżkami tematycznymi – biuro parku oferuje turystom mapy i foldery tematyczne. W planach jest także organizacja
w sierpniu ,,Wielkiego dnia pszczół” z festynami, grami i zabawami terenowymi na temat owadów zapylających. Na facebookowym profilu parku ogłaszane są konkursy przyrodnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Więcej tutaj i na stronie parku. - Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą zaprasza w wakacyjne weekendy (piątek-niedziela) na zwiedzanie zagrody olęderskiej w Chrystkowie (powiat świecki). W soboty można też zwiedzać teren przy Starym Młynie w Grucznie (powiat świecki). W co drugą sobotę wakacji park zaprasza na warsztaty przyrodnicze poświęcone m.in. rybom Dolnej Wisły, pszczelarstwu, pracom gospodarskim na wsi. Turyści mogą również zaplanować wycieczki ścieżkami tematycznymi – jest ich w parku osiem.
W siedzibie parku w Świeciu można otrzymać mapę. Więcej tutaj, na stronie internetowej parku i na jego profilu na Facebooku.
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego parki krajobrazowe oprócz aktywnej ochrony przyrody rozbudowują swoją bazę dydaktyczną, z której korzystają młodsi i starsi mieszkańcy regionu, oraz jego goście. W 2020 roku powstał ośrodek edukacji przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego w Więcborku. W czerwcu otwarto zabytkowy pałacyk nad Gopłem, będący siedzibą Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Trwają prace w Tleniu, gdzie powstaje Centrum Ochrony Przyrody Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz w dworku Ludwika Rydygiera w Dusocinie, lezącego na terenie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe (wchodzącego w Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą).
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl