Rywalizacja o Puchar Gordona Bennetta

Estimated read time 3 min read

Wczoraj wieczorem (21 sierpnia) balony z zawodnikami walczącymi o Puchar Gordona Bennetta przy akompaniamencie hymnów narodowych uniosły się nad toruńskim lotniskiem. W widowiskowym starcie wziął udział marszałek Piotr Całbecki. Wylot drużyn zakończył dwudniowy piknik towarzyszący najstarszemu i najbardziej prestiżowemu wydarzeniu lotniczemu. Organizację wielkiej balonowej fiesty wsparł samorząd województwa.

– Trzymam kciuki za wszystkich zawodników i życzę im pomyślnych wiatrów, a miłośników baloniarstwa zachęcam do spoglądania w niebo i podziwiania tego niezwykłego widowiska – mówił marszałek Piotr Całbecki

Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych w lotach długodystansowych o Puchar Gordona Bennetta organizowane są od 1906 roku. Polska gości najlepszych baloniarzy z całego świata po 85 latach. Piętnaście balonów z międzynarodowymi drużynami na pokładzie wystartowało wczoraj (21 sierpnia) z terenu lotniska Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Lot baloniarzy można obserwować na bieżąco na stronie.

Prezentacja ekip biorących udział w zawodach oraz losowanie numerów startowych odbyły się w piątek (19 sierpnia).

Zawody uświetniła fiesta blisko czterdziestu balonów na ogrzane powietrze, pokazy modelarskich samolotów gigantów oraz pokazy lotnicze śmigłowców wojskowych, szybowców i spadochronów. Wśród atrakcji dwudniowego pikniku rodzinnego znalazły się modelarskie animacje, wystawa zabytkowych samochodów i wesołe miasteczko. W sobotę (21 sierpnia) grupa lotnicza Roleski zaprezentowała replikę balonu braci Montgolfier. Gala wręczenia pucharu zwycięzcom zawodów w sobotę (28 sierpnia) w Przysieku w powiecie toruńskim.

Wydarzeniem towarzyszącym zawodom był sobotni (21 sierpnia) koncert „Pod wspólnym niebem”. Na scenie plenerowej za Urzędem Marszałkowskim wystąpili czołowi polscy artyści, m.in. Tomasz Organek, Mariusz Lubomski i Małgorzata Ostrowska. Koncert dedykowany pracownikom służby zdrowia poprowadził Maciej Orłoś.

Polacy są jedną z najbardziej utytułowanych nacji w tej dyscyplinie sportu – w zawodach triumfowali sześciokrotnie (w latach 1933, 1934, 1935, 1938, 1983 oraz 2018). W 2018 roku, po starcie w Bernie, po tytuł mistrzów sięgnęli Mateusz Rękas i Jacek Bogdański, którzy w czasie 58 godzin i 28 minut przelecieli dystans 1145 km. W ten sposób załoga wywalczyła szósty dla naszego kraju puchar Gordona Bennetta i umocniła się na siódmym miejscu w klasyfikacji dotychczasowych zwycięzców imprezy. Sukces dał Polsce prawo organizacji zawodów, które ze względu na sytuacją pandemiczną, zostały przesunięte na 2021 rok.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza