Przedstawimy się w Dubaju

Estimated read time 4 min read

Kujawsko-Pomorskie jest kolejnym polskim województwem, które zaprezentuje się na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Zwiedzający z całego świata będą mogli oglądać naszą ekspozycję w pawilonie Polski od 3 do 9 lutego, 5 lutego w Dubaju dzień Kujaw i Pomorza. Do wyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich przygotowują się m.in. przedstawiciele regionalnego biznesu.

– Expo jest niepowtarzalną szansą promocji, przede wszystkim gospodarczej, w miejscu odwiedzanym obecnie przez publiczność oraz decydentów z całego globu. Zasadą prezentacji na tego typu wydarzeniach jest kompleksowość przekazu i temu podporządkowaliśmy generalne założenia naszej wystawy, jak również towarzyszących im koncertów, warsztatów i pokazów. Przedstawiamy się jako zakorzeniony w tradycji, w tym tradycji kopernikańskiej, region patrzący w przyszłość, z potencjałem kreatywnym, naukowym, technologicznym. Jestem przekonany, że udział w Wystawie Światowej przyniesie nam wymierne korzyści – zarówno te w krótkiej perspektywie (mam tu na myśli nawiązane kontakty biznesowe), jak i te w perspektywie dłuższej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Do Dubaju wyjeżdżają trzy kujawsko-pomorskie misje gospodarcze: branży medycznej (12 firm medycznych i IT), branży spożywczej (5 przedsiębiorstw) oraz branż narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych (5 przedsiębiorstw). Branża medyczna zaprezentuje się podczas seminarium „Przyszłość lecznictwa. Jak nowe technologie rewolucjonizują opiekę medyczną” z udziałem dr. Mazina Gadira z dubajskiego Ministerstwa Zdrowia oraz naukowców związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Reprezentanci pozostałych firm m.in. odwiedzą specjalną strefę ekonomiczną w Ras Al Khaimah, spotkają się z odpowiedzialnym za kwestie związane z międzynarodową wymianą handlową personelem polskiej ambasady w Dubaju, wezmą udział w dwustronnych rozmowach biznesowych, seminariach branżowych i giełdzie korporacyjnej. Wcześniej, w grudniu, przedstawiciele naszego biznesu uczestniczyli w Dubaju w Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym.

Sama nasza wystawa jest symboliczną w sferze przekazu opowieścią o Kujawach i Pomorzu, regionie Kopernika, Aleksandra Wolszczana, interesującego dziedzictwa kulturowego i współczesnego kapitału kreatywnego. Dużą rolę pełnią w niej multimedia, w tym instalacje z użyciem hologramów, ale ogromne wrażenie robi m.in. realistycznie wykonana makieta regionu, w której zebrano to co mamy najpiękniejszego. Na plenerowej scenie zaprezentują się nasz znakomity Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz Tomasz Organek. Zaproponujemy też gościom polskiego pawilonu wspólne obserwacje nieba, warsztaty pieczenia i zdobienia pierników, warsztaty z didżejem Kamilem Paterem oraz prezentację designerskich ubrań z tkanin zdobionych tradycyjnymi wzorami malowanymi na włocławskim fajansie.

Wystawa Światowa EXPO 2020 w Dubaju – odbywająca się w trudnym ze względu na pandemię czasie, w ścisłym reżimie sanitarnym – to w tej chwili największe i najbardziej prestiżowe, trwające sześć miesięcy wydarzenie w wymiarze szeroko rozumianej promocji, o globalnym zasięgu. Swoją ofertę – gospodarczą, turystyczną, kulturalną – prezentują tu wszystkie liczące się kraje (w liczbie 190). Impreza tego typu po raz pierwszy odbywa się na Bliskim Wschodzie i po raz pierwszy organizowana jest przez kraj arabski. „Łącząc umysły, tworząc przyszłość” – brzmi jej hasło przewodnie. Pawilon Polski, którego hasłem jest „Kreatywność inspirowana naturą”, odwiedziło już pół miliona osób. Przed naszym regionem prezentowały się już tu województwa podlaskie, łódzkie, dolnośląskie, miasto Łódź oraz województwo lubuskie; wczoraj (27 stycznia) rozpoczęła się prezentacja województwa śląskiego. Po nas swoje pięć minut w Dubaju będą miały Pomorskie, Podkarpackie i Lubelskie.

Promocja naszego regionu na Expo w Dubaju została sfinansowana ze środków unijnych w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego.


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza