Obradował sejmik

Estimated read time 2 min read

Na poniedziałkowym (7 lutego) posiedzeniu sejmik województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża zdecydowany sprzeciw wobec poselskiego projektu ustawy zmierzającego do przekazania Węgrom cennego XV-wiecznego manuskryptu znajdującego się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Sejmik zobowiązuje w nim marszałka województwa do starań, by Sejm projekt odrzucił oraz do zwrócenia się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o interwencję w tej sprawie.

Głośnym poselskim projektem ustawy w sprawie przekazania Węgrom kodeksu „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” zajęła się zwołana w trybie pilnym sejmikowa Komisja Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstały w połowie XV wieku manuskrypt, będący opisem kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych, jest od XVI wieku związany z Toruniem. Obecnie znajduje się w marszałkowskiej Książnicy Kopernikańskiej, stanowiąc najcenniejszą pozycję w jej zbiorach. W zgodnej opinii historyków jest też jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia. Zdigitalizowany dokument jest dostępny na serwerach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

 

„Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraża zdecydowany sprzeciw wobec poselskiego projektu ustawy (…) zmierzającego do odebrania Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu prawa własności [manuskryptu]” – czytamy w przygotowanym przez Komisję Kultury stanowisku, które zostało dziś przez sejmik województwa przyjęte.

 

 

Rok 2022 jest w Kujawsko-Pomorskiem Rokiem Poli Negri (1897-1987), urodzonej w Lipnie światowej gwiazdy kina. Postać artystki przybliżył radnym dr Krzysztof Trojanowski, adiunkt na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przed sesją w Urzędzie Marszałkowskim została otwarta poświęcona aktorce wystawa.

 

Sejmik przyjął uchwałę o przyznaniu samorządowi powiatu świeckiego dotacji w wysokości 3,6 mln złotych na przebudowę 40-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Osie-Warlubie, będącej w przeszłości drogą wojewódzką. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w tej części województwa.

 

Porządek obrad i dokumenty


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza