W 41. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981

Estimated read time 2 min read

19 marca 1981 r. w sali współcześnie noszącej imię Bydgoskiego Marca 1981 w Urzędzie Wojewódzkim, miała miejsce sesja Wojewódzkiej Rady Narodowej, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele NSZZ „Solidarność” i mieszkańcy wsi.

Związkowcy i rolnicy zamierzali domagać się od władz zgody na rejestrację związku zawodowego rolników indywidualnych. Pomimo uzyskanej wcześniej obietnicy nie zostali dopuszczeni do głosu, ponieważ sesję przedwcześnie zakończono. Zaproszeni – na znak sprzeciwu – ogłosili pozostanie w sali i zagrozili rozpoczęciem strajku okupacyjnego. Po kilku godzinach negocjacji władze wezwały oddziały milicji i ZOMO, które zaczęły siłą usuwać protestujących w sali sesyjnej związkowców i rolników. Kilka osób zostało pobitych – Michał Bartoszcze, Jan Rulewski i Mariusz Łabentowicz trafili do szpitala. Informacje o zajściu szybko rozeszły się po całym kraju. Lokalny incydent przekształcił się w ogólnopolski kryzys społeczno-polityczny. Po wielu rozmowach zawarto tzw. porozumienie bydgoskie, w którym władze zobowiązały się m.in. do zalegalizowania rolniczej „Solidarności”.

Program 41. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981:

– godz. 14.30 – złożenie kwiatów przy pomniku poświęconym bohaterom Solidarności robotniczej i rolniczej (pl. Kościeleckich),

– godz. 15.15 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą strajk chłopski 1981 (ul. Dworcowa 87),

– godz. 16.00 – msza św. celebrowana przez JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (pl. Wolności),

– godz. 17.15 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 (ul. Jagiellońska 3).

Na godz. 18.00 zaplanowano w Filharmonii Pomorskiej koncert „Kolęda Nocka”. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 3, pokój nr 108), w godzinach pracy urzędu.

Organizatorami tegorocznych obchodów Bydgoskiego Marca 1981 są: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszek Walczak, Przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność” Tomasz Jeziorek, Przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ „Solidarność” RI Wojciech Mojzesowicz, p.o. Dyrektora Oddziału IPN W Gdańsku dr Paweł Warot.


(red.)

gov.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza