0 4 min 1 rok

Dzisiaj w Urzędzie Miasta Tucholi zapadła historyczna decyzja, są możliwości, są pieniądze, to można po dziesiątkach lat zrealizować największą inwestycję w dziejach miasta – budowę obwodnicy. Nasza redakcja jako jedyna pokaże kulisy wydarzenia w tak obszernej relacji. Ten materiał filmowy właśnie stał się historycznym i trafi do archiwów samorządowych powiatu i gminy.

Budowa obwodnicy Tucholi staje się faktem, a  to za sprawą podpisanej w piątek (9.12) umowy na dofinansowanie tej inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury a samorządem województwa kujawsko-pomorskiego.

W imieniu ministerstwa podpis na dokumencie złożył sekretarz stanu Rafał Weber, natomiast ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Zgodnie z umową, dofinansowanie na budowę obwodnicy Tucholi wynosi 75 mln 600 tys. zł. Cała inwestycja jest szacowana na 126 mln zł, zatem pozostałe nieco ponad 50 mln zł pokryje samorząd województwa kujawsko-pomorskiego ze środków unijnych.

Obwodnica ma być oddana do użytku 31 grudnia 2027 r.

„Dla nas to wielki dzień w Tucholi. To zwieńczenie wysiłków, starań, domagania się, dostrzegania problemów społeczności lokalnej, to dekady starań o to, żeby budowa obwodnicy Tucholi zafunkcjonowała. Na przestrzeni lat różne historie dotyczyły obwodnicy. Albo brakowało pieniędzy, albo zgody, albo projektu, albo okoliczności były niesprzyjające. Dzięki obecności na naszym terenie wielu członków obecnego rządu, dzięki naszym staraniom w Urzędzie Marszałkowskim i zrozumieniu potrzeby naszych mieszkańców udało się doprowadzić do sytuacji, kiedy został sporządzony montaż finansowy. Jako reprezentant tucholan wyrażam ogromną wdzięczność. Dziękuję wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób się do tego przyczynili”

– mówił burmistrz Tadeusz Kowalski.

Podkreślił również, że wielkim zaangażowaniem wykazał się minister Łukasz Schreiber, który wsłuchiwał się w głos tucholan, który mówił, że trzeba wesprzeć samorząd województwa w tym zadaniu, że samorządów lokalnych na to nie stać.

„Dzisiaj mamy dla wszystkich Państwa dobrą informację. Jest decyzja środowiskowa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a więc teraz kolejny krok należy do samorządu województwa. Przygotowujemy dokumentację niezbędną do tego, aby ogłosić konkurs na projektowanie, a w momencie kiedy już będzie projekt, ogłosimy kolejny konkurs na wybudowanie obwodnicy. I jak powiedziałem, koniec 2027 roku planujemy, że już mieszkańcy i nie tylko mieszkańcy, bo to przecież inwestycja znacznie wychodząca poza społeczność lokalną, będą mogli z tej drogi korzystać”

– poinformował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Jak dodał, samorząd województwa otrzymał środki unijne w wysokości 136 mln euro na budowę obwodnic. W sumie na terenie województwa ma ich powstać 14, z czego 3 otrzymały rządowe wsparcie.


(red.)