Orszak Trzech Króli

Estimated read time 2 min read

Dlaczego nie „Królów”, a „Króli”? W połączeniu wyrazowym Trzech Króli, funkcjonującym w polskiej tradycji jako nazwa święta kościelnego, zachowała się starsza końcówka „-i” po pierwotnie miękkim „l” (Trzech Króli – jak liści, gości, koni, słoni). W tego typu skostniałych wyrażeniach i zwrotach z reguły utrzymują się do dziś archaiczne stany językowe.

Rzeczownik król – używany często także poza połączeniem Trzech Króli – zaczął też jednak przyjmować końcówkę „-ów” przynależną rzeczownikom twardotema-towym (królów – jak domów, wozów, stołów, psów, kotów), co nie może dziwić, skoro „l” stwardniało. Obecnie postać ta ma status formy wyłącznej, stąd też poczet królów, historia królów, nie ma królów, natomiast jedy-nym wyjątkiem jest nazwa święta kościelnego Trzech Króli. [za Jan Miodek].

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w parafialnym Orszaku Trzech Króli, który rozpocznie się 6 stycznia o godz. 10.15 na tucholskim rynku. Stamtąd wraz z Trzema Królami przejdziemy do  kościoła pw. Bożego Ciała, gdzie o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św.
 
Konkurs!
Zachęcamy do przygotowania koron. W ramach orszaku odbędzie się także konkurs na najpiękniejsze korony oraz strój króla. 

(red.)

Podstawa:bozecialotuchola.pl

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza