Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Copernicus Cup (8 lutego).

Estimated read time 4 min read

Gwiazdy polskiej i światowej lekkoatletyki, medaliści najważniejszych imprez lekkoatletycznych Europy i świata spotkają się po raz kolejny w Toruniu podczas  Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Copernicus Cup (8 lutego). W Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej, prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki i organizatora mityngu Krzysztofa Wolsztyńskiego i bydgoskiego tyczkarza Pawła Wojciechowskiego, odbył się w poniedziałek (30 stycznia) briefing prasowy poprzedzający wydarzenie. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest partnerem zawodów i wspiera finansowo ich organizację.

– Jak co roku mityng Copernicus Cup przyciągnie do naszego regionu gwiazdy lekkiej atletyki z całego świata. Jestem przekonany, że perfekcyjne przygotowanie i realizacja dorocznego wydarzenia będzie potwierdzeniem tego, że w pełni zasługujemy także na możliwość organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026 – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Wolsztyński zapewnił, że emocji nie zabraknie, a w Arenie Toruń zaprezentują się największe gwiazdy Królowej Sportu. W biegu na 800 metrów pań zmierzą się wicemistrzyni olimpijska z Tokio Brytyjka Keely Hodgkinson z trzecią zawodniczką mistrzostw świata w Eugene Kenijką Mary Moraa i czwartą w tych zawodach Etiopką Diribe Welteji.

W skoku w dal panów rywalizować będą m.in. mistrz olimpijski z Tokio Grek Miltiadis Tentoglou, trzeci w stolicy Japonii Maykel Massó z Kuby i brązowy medalista ostatnich halowych mistrzostw świata w Belgradzie Amerykanin Marquis Dendy.

W biegu na 60 metrów przez płotki nasza mistrzyni Europy z Monachium Pia Skrzyszowska zmierzy się z wicemistrzynią Starego Kontynentu Węgierką Luką Kozak i wicemistrzynią świata Jamajką Britany Anderson. Świetnie zapowiada się także konkurs tyczkarzy, w którym nasz Piotrek Lisek powalczy m.in. z mistrzem olimpijskim z Rio de Janeiro i brązowym medalistą z Tokio Brazylijczykiem Thiago Brazem, czy brązowym medalistą mistrzostw świata z Eugene Filipińczykiem Ernestem Obieną.

Nie zabraknie zawodniczek i zawodników z Kujaw i Pomorza. Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) – medalistka halowych MŚ i mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 m wystąpi w biegu na 400 m. Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) i Mateusz Kołodziejski (Zawisza Bydgoszcz) postarają się zdominować konkurs skoku wzwyż. Wicemistrzyni Europy w sztafecie 4×100 m – Marika Popowicz-Drapała (Zawisza Bydgoszcz) wystartuje w biegu na 60 m. Nasza utytułowana wieloboistka Adrianna Sułek (KS Brda Bydgoszcz) tym razem powalczy w biegu na 60 m ppł. Paweł Wojciechowski rywalizować będzie w skoku o tyczce a Patryk Sieradzki (obaj Zawisza Bydgoszcz) w biegu na 800 m. Więcej na oficjalnej stronie zawodów

– Rozwój lekkiej atletyki w naszym województwie wspieramy nie tylko podczas imprez promujących – podkreśliła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, wskazując na działania samorządu województwa w tej dziedzinie. – W ubiegłym tygodniu za wybitne osiągnięcia w sezonie 2022 nagrody otrzymało 26 lekkoatletów, kolejnych 19 otrzyma stypendia sportowe na ten rok. Ponadto od 2014 roku wspieramy finansowo projekt „Lekkoatletyka dla każdego” – dodała.

W ramach nowej perspektywy unijnej Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-27 dofinansujemy budowę pięciu bieżni lekkoatletycznych w Aleksandrowie Kujawskim, Nakle nad Notecią, Golubiu-Dobrzyniu, Żninie i Lipnie. Planujemy także realizację projektu promocyjnego „Lekkoatleci Kujaw i Pomorza na drodze do Paryża 2024”.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zgłosił kandydaturę do organizacji Halowych Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce Kujawy Pomorze 2026. W lutym przed Radą World Athletic zostanie zaprezentowany film promocyjny, a w marcu zapadnie decyzja o wyborze organizatora imprezy. Czytaj Kujawsko-Pomorskie kandydatem do organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026


(red.)

Departament Sportu i Turystyki oraz

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza