0 4 min 9 miesięcy

Wakacje w pełni. Spływ szlakiem kajakowym, wycieczka po jeziorze rowerem wodnym, wyprawa łodzią na ryby – sposobów na spędzenie czasu wolnego nad wodą jest wiele. Z myślą o bezpieczeństwie wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100.

– Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami nie zna nazw poszczególnych akwenów i w sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – podkreśla prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski.

 

Bezpłatna aplikacja „Ratunek” (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów.

Można ją pobrać poprzez Google Play i App Store.

 

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na numer alarmowy nad wodą (601 100 100) przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

 

W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 760 ratowników. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa.

 

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

 

Każdego roku samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku przekazaliśmy na ten cel 120 tysięcy złotych.

 

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

  • Zalewem Włocławskim,
  • Zalewem Żur (powiat świecki),
  • Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim),
  • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
  • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
  • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

oraz rzekami:

  • Wisłą,
  • Brdą,
  • Wdą.

 

Blisko 1 mln złotych z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego trafiło także na zakup sprzętu dla kujawsko-pomorskich jednostek WOPR. Ratownicy wzbogacą się m.in. o skutery wodne, quady, drony z termowizją, pneumatyczne sanie ratownicze, przyczepy do skuterów oraz skafandry do nurkowania, kamizelki ratunkowe, kaski ochronne i radiotelefony cyfrowe.

Czytaj więcej RPO: 8 mln złotych na poprawę bezpieczeństwa

 

Zakończyła się realizacja dużego projektu, w ramach którego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu zdobyło uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Ponadto uzyskali oni także kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To umiejętności, które mogą uratować życie.

Zobacz I Ty możesz zostać ratownikiem

                                     


(red.)

Mat. nadesłane.