Kujawsko-Pomorskie w Lizbonie

Estimated read time 2 min read

Ponad siedmiuset młodych pielgrzymów z całego regionu bierze udział w XXXVII Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie (centralne wydarzenia: 1-6 sierpnia). Organizowane co kilka lat (od 1985 roku) spotkania młodych katolików z całego świata, połączenie festiwalu religijnego i energetycznego święta młodych, to inicjatywa Jana Pawła II, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Organizację pielgrzymki wspiera samorząd województwa.

– Przesłanie dni jest głęboko humanistyczne, odwołuje się do drogich nam wszystkim wartości. Udział w nich jest wielkim przeżyciem. W dzisiejszych trudnych czasach młodym potrzebne są drogowskazy, które pozwalają iść właściwą drogą – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który wczoraj (3 sierpnia) spotkał się w Lizbonie z pielgrzymami.

Młodzi reprezentują wszystkie diecezje w Kujawsko-Pomorskiem oraz Chorągiew  Kujawsko-Pomorską Związku Harcerstwa Polskiego. Są częścią trzydziestotysięcznej grupy polskiej – liczbę wszystkich uczestników zlotu szacuje się 1,5-2 mln osób – która występuje w stolicy Portugalii z projektem „Polska Lizbona”, w ramach którego odbywają się m.in. koncerty raperów chrześcijańskich. Wczoraj po południu uczestniczyli w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Parku Edwarda VII, dziś (4 sierpnia) papieska Droga Krzyżowa, w sobotę nocne czuwanie modlitewne w Park Tejo. W niedzielę rano papież odprawi dla pielgrzymów mszę świętą.


(red.)

Mat. nadesłane.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza