Camerimage po raz 31

Estimated read time 3 min read

Filmowcy i miłośnicy dziesiątej muzy spotykają się w Toruniu na 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa Camerimage. Gala otwarcia, z udziałem marszałka województwa Piotra Całbeckiego, odbyła się w sobotę (11 listopada) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Gośćmi specjalnymi byli Volker Schlöndorff, Jon Kilik, Peter Biziou, Willem Dafoe oraz Adam Driver, który z rąk gospodarza województwa odebrał Złotą Żabę oraz Medal Kopernikański. Oficjalna strona festiwalu

– To szczególny dzień, Święto NiepodległościCieszę się, że możemy z tak renomowaną, międzynarodową publicznością i gośćmi przeżywać ten czas, że gościcie państwo w województwie, które docenia rolę kultury. Tworzymy przestrzeń wolności, przestrzeń przyjazną kulturze, również od strony finansowej, aby w różnych aspektach mogła rozwijać się. Mamy w tym zakresie ogromne tradycje, z naszego regionu pochodzi Pola Negri, Helena Grossówna, Jan Nowicki, Leonard Pietraszak – podczas gali mówił marszałek Piotr Całbecki.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzył nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji najnowszy projekt reżyserski Yorgosa Lanthimosa „Biedne istoty”. Główne role w filmie zagrali Emma Stone, Willem Dafoe i Mark Ruffalo.

Festiwalowe nagrody specjalne podczas gali odebrali Volker Schlöndorff (reżyser i scenarzysta, laureat Oscara), Jon Kilik (producent filmowy), Peter Biziou (autor zdjęć do Helikoptera w ogniu) oraz Adam Driver (aktor dwukrotnie nominowany do Oscara za role w „Czarnym bractwie bractwie. BlacKkKlansman” i „Historii małżeńskiej”).

Podczas tegorocznej edycji Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbierze polski reżyser Jan Holoubek. Film „Doppelgänger. Sobowtór” to najnowsza produkcja Jana Holoubka, który swoją filmową karierę rozpoczynał jako reżyser filmów „Słońce i cień” i „Pocztówki z Republiki Absurdu”. To także aktor i twórca zdjęć. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Na uczestników festiwalu czekają nowe produkcje fabularne, dyskusje, retrospektywy twórców, prezentacje i warsztaty. To okazja do spotkania z wybitnymi twórcami. Nie zabraknie konkursów debiutów reżyserskich i operatorskich, filmów dokumentalnych i wideoklipów. W programie również organizowany po raz 14. przez samorząd województwa i Fundację Tumult konkurs na spot reklamowy promujący fundusze europejskie.

Program festiwalu

Festiwalowi towarzyszy ekspozycja, którą można zobaczyć w sali mieszczańskiej toruńskiego ratusza. Przez blisko dwa tygodnie (12 listopada – 24 listopada) będziemy mogli oglądać obraz „Astronom Kopernik rozmowa z Bogiem” pędzla Jana Matejki. Dzieło najwybitniejszego przedstawiciela nurtu historyzmu w malarstwie polskim na co dzień znajduje się  w gmachu krakowskiego Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na toruńskiej wystawie poświęconej Mikołajowi Kopernikowi znajdą się także szkice Jana Matejki będące studium postaci oraz unikalna karykatura, w której sam Matejko ukazał, w jakich warunkach powstawał obraz. Kuratorem wystawy jest Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Energa Camerimage. Więcej informacji na temat wystawy na stronie muzeum.

W poprzedniej edycji gośćmi festiwalu byli między innymi nagrodzony Oscarem brytyjski reżyser Sam Mendes, scenarzysta i reżyser z Australii Baz Luhrmann i znakomity polski reżyser Jerzy Skolimowski.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014–2020, patronem głównym jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.


(red.)

Materiały partnera.

Fot. Szymon Zdziebło /tarantoga?

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza