Chcielibyśmy nadać temu miejscu twórczego charakteru

Estimated read time 3 min read

Marszałek Piotr Całbecki we wtorek (14 listopada) podsumował kolejny etap prac związanych z odbudową domu, w którym w latach młodości mieszkała Helena Grossówna – tancerka, aktorka, uczestniczka powstania warszawskiego. W konferencji uczestniczyli także Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa i Jarosław Wierski, prezes zarządu spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Pierwotnie dwukondygnacyjny budynek stał przy ul. PCK w Toruniu. Po wpisaniu go do rejestru zabytków, nieruchomość przejął samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Rok temu dom Heleny Grossówny został zinwentaryzowany i rozebrany. Zapadła decyzja o jego odbudowie przy ul. Wola Zamkowa.

 

– Cieszę się z tego, ze udało nam się odzyskać ten budynek, ponieważ tego elementu szachulcowego w Toruniu jest coraz mniej – mówił na spotkaniu marszałek Piotr Całbecki. – Składamy hołd wszystkim tym, którzy kiedyś budowali, mieszkali, żyli właśnie w takich obiektach.

Marszałek Piotr Całbecki uznał budynek za bezcenny dla dziedzictwa kulturowego nie tylko województwa, ale również Polski. Dom w nowej lokalizacji doskonale wpisał się w otaczający go krajobraz. Obiekt ma być poświęcony nie tylko Helenie Grossównie, ale również innej gwieździe przedwojennego kina, pochodzącej z Lipna, Poli Negri.

– To miejsce ma być udostępnione młodym ludziom – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Chcielibyśmy nadać mu twórczego charakteru. Najlepiej, by młodzi ludzie sami wybrali to, w jaki sposób zamierzają ukształtować ten dom. Chcemy, aby było to ich miejsce, z którym będą się utożsamiać. Mam nadzieję, że ten budynek spełni oczekiwania mieszkańców województwa i będzie przez nich chętnie odwiedzany.

Podczas odbudowy wykorzystana jest w całości cegła, z której stawiano dom pod koniec XIX wieku. Elementy drewniane w większości są zastępowane współczesnymi.

– Realizujemy tę inwestycję od czterech miesięcy. Całkowicie nowym elementem jest podpiwniczenie budynku. Nie jest to zadanie łatwe, bo trzeba tutaj połączyć elementy oryginalne z nowymi – wyjaśnia Marek Rubnikowicz, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa, które jest inwestorem tego projektu.

Wykonawca odbudował jedną kondygnację domu, w najbliższych dniach powstanie druga, a do połowy grudnia budynek zostanie pokryty dachem.

Inwestorem zastępczym jest Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Jarosław Wierski, prezes zarządu spółki poinformował, że wartość inwestycji to ok. 5,5 mln zł, umowa z wykonawcą (firmą Modern House Józef Stasiak) została podpisana 20 lipca. Odbudowa domu Grossówny ma zostać zakończona w pierwszym kwartale 2024 roku.


(red.)

Mat. partnera

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza