0 2 min 5 miesięcy

Nazwa tego zespołu elektryzuje fanów od lat sześćdziesiątych, to legenda muzyki elektronicznej ( kiedyś mówiło się elektronowej), właśnie zakończył się koncert tego zespołu, który w Toruniu pojawił się na zaproszenie marszałka w ramach  części festiwalu Kosmos Sztuki.

Za nami koncert legendy muzyki elektronicznej zespołu Tangerine Dream. Występ był częścią festiwalu Kosmos Sztuki, nowego projektu artystycznego zainicjowanego w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Na koncert zaprosił marszałek Piotr Całbecki.

Tangerine Dream – niemiecki zespół rockowy grający muzykę elektroniczną, założony w 1967 roku przez Edgara Froesego, który przez cały jego okres funkcjonowania był jego liderem, aż do swojej śmierci w styczniu 2015 roku.

We wczesnym okresie istnienia członkiem zespołu był Klaus Schulze, który później nie miał wpływu na dokonania grupy. Tangerine Dream wydawało swoje najbardziej rozpoznawalne płyty w składzie: Edgar Froese, Christopher Franke, Peter Baumann. Z początkiem lat 80. Baumanna zastąpił młodszy klawiszowiec Johannes Schmoelling. Znaczący wpływ na brzmienie zespołu miało odejście Frankego w 1987 roku.

Pierwsze albumy Tangerine Dream nagrane w pierwszej połowie lat 70. (ang. pink years) miały kluczowe znaczenie dla rozwoju krautrocka. Albumy z lat 1974-1983 (tzw. virgin years) i późniejsze dały podwaliny pod gatunek zwany new age.

Obok nagrań studyjnych i koncertowych, zespół stworzył oprawę muzyczną dla blisko trzydziestu filmów, w tym: Cena strachuZłodziejTwierdzaRyzykowny interesPodpalaczkaLegendaCisi ludzie. Wielu późniejszych fanów poznało muzykę zespołu właśnie dzięki tym filmom.


(red.)

Mat. partnera.

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Mat. filmowy Andrzej TD