Marszałkowski okrągły stół antysmogowy

Estimated read time 2 min read

Samorządowcy z całego regionu oraz przedstawiciele środowisk naukowych i organizacji ekologicznych wezmą udział w zorganizowanej z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego jutrzejszej (16 stycznia) konferencji poświęconej rozwiązaniom, które przyspieszą realizację uchwały antysmogowej i pomogą w dostosowaniu się do jej wymogów osobom i instytucjom, których na to nie stać.  Transmisja briefingu marszałka województwa od ok. 9.30 .

Udział w debacie „Uchwała antysmogowa – dobro czy zło” zapowiedziało blisko 200 osób, m.in. dyrektor regionalnego Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski, prezes Centrum Naukowo-Technologicznego im. Jana Czochralskiego prof. Bogusław Buszewski i Joanna Ciuba z zespołu doradców energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska. Wśród sygnalizowanych tematów m.in. wpływ jakości powietrza na zdrowie oraz możliwości finansowania wymiany systemów grzewczych i generalnie przedsięwzięć na rzecz ochrony powietrza w ramach programów rządowych oraz naszego programu regionalnego perspektywy 2021-2027.

Program konferencji 

 

Zgodnie z przyjętą w 2019 uchwałą antysmogową dla Kujaw i Pomorza 1 stycznia 2024 wszedł w życie zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych. Zarząd województwa rozważał początkowo wydłużenie terminu do roku 2029, co wynikało z oceny sytuacji – w całym regionie funkcjonuje wciąż 127 tysięcy takich pieców, ubóstwo energetyczne jest wciąż udziałem wielu rodzin, a dodatkowo obecna sytuacja na rynku paliw utrudnia perspektywiczną ocenę ekonomiczną inwestycji. Ostatecznie jednak – w wyniku konsultacji społecznych, podczas których padły także argumenty dotyczące zdrowia publicznego – podjął decyzję, by uchwały antysmogowej nie nowelizować.


(red.)

Mat. nadesłane

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP.

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza