Akt erekcyjny pod rozbudowę Opery Nova

Estimated read time 2 min read

Postępują prace przy budowie czwartego kręgu Opery Nova. Marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski uczestniczyli dziś (2 kwietnia) w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod rozbudowę gmachu. Inwestycja o wartości ponad 170 mln złotych obejmuje także zakup nowoczesnego wyposażenia i budowę parkingu podziemnego.

– Samorząd województwa z dumą wspiera Operę Nova w jej ambitnych projektach. Cieszę się, że ten związany z rozbudową jest już w fazie realizacji. Ta inwestycja jest niezbędna, by nasza scena operowa, jedna z flagowych instytucji kultury w naszym regionie, z renomą w kraju i za granicą, miała warunki, by godnie wypełniać swoją misję – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

– Dziękuję za zaangażowanie dyrektorowi Maciejowi Figasowi i wszystkim tym, dzięki którym czwarty krąg naszej sceny operowej stanie się wkrótce rzeczywistością. Podziękowania należą się także samorządowi miasta Bydgoszczy – dzięki wspólnemu finansowaniu uda się zrealizować inwestycję kompleksowo – z budową parkingu i zakupem nowoczesnego sprzętu.

Podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli gospodarz województwa, dyrektor Opery Nova Maciej Figas i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W spotkaniu uczestniczył także radny województwa Konstanty Dombrowicz.

Treść aktu erekcyjnego (pdf) – w załączniku

Rozbudowa Opery Nova oznacza dobudowanie dobrze wpisującego się w istniejącą architekturę obiektu przeszklonego czterokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni użytkowej blisko 6 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się tu operowa sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa, zaplanowano też taras widokowy od stron Brdy (z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską) oraz dwupoziomowy podziemny parking. Koncepcja architektoniczna powstała w sopockiej pracowni WAPA. Za prace budowlane odpowiedzialna jest firma Budimex. Szacowany koszt budowy i zakup wyposażenia to 138 mln złotych, a koszt wybudowania parkingu – 35 mln złotych. W finansowaniu solidarnie partycypują samorząd województwa i samorząd miejski Bydgoszczy.

Dodatkowe środki na realizację projektu rozbudowy przyznane zostały z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) 2021-2027.


(red.)

Mat. nadesłane.

Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza