Grand Prix Konkursu Pianistycznego dla Tianyao Lyu

Estimated read time 2 min read

Czterdziestominutowy występ szesnastoletniej uczennicy Centralnego Konserwatorium Muzycznego w Pekinie składający się z utworów Mozarta i Chopina zdobył uznanie jury 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, które przyznało młodej pianistce nagrodę główną. Zwyciężczyni i pozostałym laureatom gratulował wczoraj (26 maja) członek zarządu województwa Marek Wojtkowski.

– Gratuluję laureatom tegorocznego konkursu, dziękuję za dostarczenie wielu muzycznych doznań i wzruszeń – mówi marszałek Piotr Całbecki.

– W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni od lat dajemy młodym pianistom przestrzeń do prezentacji swoich umiejętności i rozwijania talentów. W lipcu minie dokładnie 200 lat od pierwszych wakacji, które młody Chopin spędził w Szafarni i cieszę się, że to miejsce cały czas wypełnia jego muzyka.

 W zakończonym w niedzielę (26 maja) organizowanym przez marszałkowski Ośrodek Chopinowski w Szafarni Konkursie Pianistycznym wzięło udział 55 młodych wirtuozów fortepianu z 13 krajów. Oceniani byli w trzech grupach wiekowych. Pierwsze miejsce w najmłodszej grupie (do 10 lat) zdobył Alexander Zhou ze Stanów Zjednoczonych. Zwyciężczynią drugiej (do 13 lat) została Yuri Yasui z Japonii. W najstarszej  (do 16 lat) triumfowała Tianyao Lyu z Chin.

 Wszystkich młodych pianistów wysłuchało jury, któremu przewodniczył  pianista i pedagog muzyczny Piotr Paleczny z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jurorami byli również:

  • prof. Anthony Adkins z Royal College of Music w Londynie,
  • prof. Clara Biermasz z Fundacji Chopin Stichting w Holandii,
  • prof. Alberto Nosè z Konserwatorium Muzycznego im. Francesco Antonio Bonportiego w Trydencie i Riva del Garda we Włoszech,
  • prof. Zbigniew Raubo z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
  • prof. Michał Szymanowski z Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

 Trwający trzy dni, wsparty ze środków samorządu województwa, prestiżowy 31. Konkurs Pianistyczny zwieńczył dziś (26 maja) koncert laureatów, którzy zaprezentowali fragmenty swoich występów konkursowych.

***


(red.)

Mat. nadesłane.

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza