18 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Aplikacja ratująca życie

3 min read

W urzędzie wojewódzkim podpisano dziś porozumienie ramowe w sprawie współpracy przy rozwijaniu aplikacji mobilnej „Pierwsza pomoc w sytuacji zagrożeń”. Aplikacja została stworzona z oddolnej inicjatywy służb z województwa kujawsko-pomorskiego. W dalszej części spotkania służby omówiły działania nas rzecz bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym w regionie.

Od 2016 r. tworzona jest bezpłatna aplikacja mobilna „Pierwsza pomoc w sytuacji zagrożeń”. To oddolna inicjatywa przedstawicieli służb takich, jak: Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.

Jest to działalność non profit, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Jest to bardzo ważny i przełomowy moment. Jesteśmy uznawani jako kraj, jako społeczeństwo, które nie zawsze w sposób właściwy potrafi zareagować na różne trudne wydarzenia na drodze, podczas pożarów, czy innych trudnych sytuacji jakie spotykają nas na co dzień – zaznaczył.

Dzięki tej aplikacji można rzeczywiście w sposób bardzo łatwy, intuicyjny, dowiedzieć się w jaki sposób zachować się np. podczas wypadku drogowego. Aplikacja zawiera trzy komponenty: pierwsza cześć dotyczy zachowań przy wypadkach drogowych, druga część dotyczy zagrożeń pożarowych lub zjawisk meteorologicznych, trzecia część tej aplikacji dotyczy zachowania w sytuacji zagrożenia terrorystycznego – tłumaczył przedstawiciel rządu w terenie.

Dziś do grona twórców tej aplikacji, na mocy podpisanego porozumienia, dołączył Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Rektor uczelni, prof. Tomasz Topoliński zwracał uwagę na to, że w wielu sytuacjach krytycznych większość społeczeństwa odwraca się plecami zamiast działać i ratować innych.

Łatwiej się to robi wtedy, gdy ktoś lub coś jest obok i podpowiada jak to zrobić. I ta aplikacja ma być taką podpowiedzią. Jako rektor UTP deklaruję, że mam siły, środki i rozumy ludzi, aby tę aplikację podnieść na wyższy poziom. By była ona zrozumiała, dostępna i mogła funkcjonować także w rękach osób, które wysłuchawszy tej aplikacji będą wiedziały co i w jakiej sytuacji robić – mówił prof. Topoliński.

Wśród podpisujących dziś porozumienie, oprócz wojewody Mikołaja Bogdanowicza i rektora UTP w Bydgoszczy prof. Tomasza Topolińskiego znaleźli się: Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy w Krzysztof Tadrzak, Zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z siedzibą w Toruniu mł. bryg. mgr Jacek Kaczmarek, Komendant Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy st. bryg. mgr inż. Jacek Antos i płk. Radosław Żebrowski reprezentujący Departament VI Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Celem porozumienia jest m.in. przebudowa techniczna istniejącej aplikacji z zachowanie treści już w niej zawartych, jej aktualizacja, współpraca w realizacji materiału audio i wideo, celem podniesienia wartości dydaktycznej aplikacji oraz promocja aplikacji.

Autorami aplikacji są sierż. Szymon Tworowski, mgr Krzysztof Wiśniewski, mł. kpt. Łukasz Adamowski, podinsp. Tomasz Krajewski, oficer ABW. Wszelkie prace związane z tworzeniem aplikacji i jej rozwojem wykonują poza swoimi obowiązkami służbowymi na zasadzie wolontariatu.

Aplikacja jest dwujęzyczna. Została przetłumaczona na język angielski dzięki wsparciu między innymi żołnierzy z JFTC. Jest to jedyna aplikacja w Polsce, Europie i prawdopodobnie na świecie, która porusza tak szeroki zakres tematyczny związany z bezpieczeństwem publicznym.

Po podpisaniu porozumienia odbyło się spotkanie koordynacyjne służb, instytucji oraz innych podmiotów działających w obszarze zabezpieczenia działań na rzecz bezpieczeństwa podczas letnich wakacji w województwie kujawsko-pomorskim „Bezpieczne Wakacje 2019”.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook