18 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Witaj SZKOŁO!

2 min read

Wbrew zapowiedziom premiera, który właśnie otrzymał inne intratne stanowisko, dzieci i młodzież wracają do szkół, dzisiaj pierwszy dzień NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2014 / 2015. Zajrzyjmy do witryny MEN-u, a w niej…

4 763 600 uczniów szkół na terenie całego kraju powróci do szkół. Zajęcia w tym roku szkolnym potrwają do 26 czerwca 2015 r.

W roku szkolnym 2014/2015 do szkół podstawowych uczęszczać będzie 2 347 600 dzieci, do gimnazjów – 1 099 000 uczniów. W szkołach ponadgimnazjalnych naukę rozpocznie lub będzie kontynuować 1 284 000 uczniów, z kolei w szkołach policealnych – 33 000 osób (źródło: aktualne dane z Systemu Informacji Oświatowej).

To wyjątkowy rok szkolny – naukę w pierwszej klasie rozpocznie bowiem półtora rocznika dzieci. Cały rocznik 7-latków oraz pół rocznika 6-latków. W sumie ok. 535 tysięcy uczniów.

Kalendarz na rok szkolny 2014/2015 przewiduje dwie przerwy świąteczne w zajęciach dydaktycznych: zimową (22-31 grudnia 2014 r.) i wiosenną (2-7 kwietnia 2015 r.).

Ferie zimowe odbędą się w okresie 19 stycznia – 1 marca 2015 r.,
w różnych terminach w poszczególnych województwach.

Ferie letnie – od 27 czerwca do 31 sierpnia 2015 r., dla uczniów wszystkich szkół na terenie kraju (szczegółowe informacje tutaj:Kalendarz roku szkolnego 2014/2015).

Sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny i maturalny oraz egzaminy zawodowe odbędą się według harmonogramu ustalonego przez Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym uczniowie przystępować będą do nowej matury. Więcej o zmianach TUTAJ.

W nadchodzącym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadza wiele znaczących zmian w systemie oświaty, których celem jest usprawnienie życia i pracy szkoły z korzyścią dla rodziców, uczniów i nauczycieli.

Więcej informacji o usprawnieniach wprowadzonych w roku szkolnym 2014/2015 oraz zmianach obowiązujących lub planowanych w najbliższym czasie znajdą Państwo w liście Ministra Edukacji Narodowej do dyrektorów szkół i przedszkoli.

Jednym z najważniejszych udogodnień dla uczniów i rodziców jest bezpłatny podręcznik dla pierwszoklasistów.

Uczniowie pierwszych klas otrzymają także bezpłatny podręcznik do nauki języka obcego oraz materiały ćwiczeniowe do edukacji wczesnoszkolnej. Wszystko to zostanie sfinansowane z dotacji celowej (więcej informacji na stroniewww.naszelementarz.men.gov.pl).

***

Pilnie też przyglądać się będziemy próbom reaktywacji szkół zawodowych, przyzakładowych  które skutecznie praktycznie wymazano z mapy edukacyjnej kraju, a które obecna pani minister chce ponownie otworzyć. Lepiej późno, niż wcale, choć za wszystko znowu zapłaci podatnik. Słynna polska „gospodarność”, czy głupota? Rynek wymusi jeszcze wiele innych decyzji, to kwestia czasu…

__________________

(red.)

Źródło: Witryna MEN

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook