Marszałek Piotr Całbecki otworzył dzisiejszą (18 lutego) transmitowaną online z toruńskiego Ratusza Staromiejskiego konferencję naukową „Dlaczego kodeks Korwina powinien pozostać w Toruniu” z udziałem m.in. bibliologa prof. Arkadiusza Wagnera i historyka literatury prof. Jana Malickiego. Podpisz deklarację w sieci! Apel do Sejmu i rządu w sprawie kodeksu Korwina
– Jestem przekonany, że – po podpisanej w Toruniu deklaracji w obronie manuskryptu, pod którą w sieci podpisują się teraz tysiące osób, po wielu napływających do Torunia wyrazach poparcia dla naszej postawy w obronie tego cennego zabytku piśmiennictwa – uda nam się przekonać wszystkich jeszcze wątpiących, że ten dokument powinien zostać zachowany dla Torunia i naszej ojczyzny – powiedział marszałek Piotr Całbecki otwierając konferencję, w której uczestniczyli m.in. przedstawicie środowisk intelektualnych reprezentujących ośrodki w całym kraju, a także młodzież toruńskich szkół.
Poza specjalizującymi się w zagadnieniach związanych z cymeliami naukowcami głos zabrał senator Ryszard Bober. Związany z naszym regionem parlamentarzysta poinformował o poparciu dla naszego stanowiska w sprawie cennego woluminu ze strony senackiej Komisji Kultury. Komisja przyjęła w tej sprawie stanowisko, które przesłała m.in. marszałek Sejmu Elżbiecie Witek.
W swoich dzisiejszych wystąpieniach mówcy podkreślali, że nie istnieje żaden realny powód, dla którego kodeks, znajdujący się w toruńskich zbiorach od kilku stuleci, pozyskany w sposób legalny, miałby opuścić mury Książnicy Kopernikańskiej, biblioteki z korzeniami w XVI wieku, która z pietyzmem dba o swoje cymelia.
Padały też argumenty prawne, w tym argument o niekonstytucyjności prawa, które odbierałoby nam cenny wolumin.
Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” – znajdujący się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu cenny zabytek piśmiennictwa – to stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych.
Związana z Toruniem od XVI wieku księga jest jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia. W Sejmie złożony został poselski projekt ustawy, w myśl której Książnica Kopernikańska miałaby zostać de facto przymusowo wywłaszczona, a cenny wolumin zostałby przekazany na rzecz Węgier.
Zobacz też:
- W jednym jedynym wyjątkowym egzemplarzu
- Bronimy manuskryptu – podpisz deklarację w sieci!
- Apel do Sejmu i rządu w sprawie kodeksu Korwina
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Fot. wst. Konferencja „Dlaczego kodeks Korwina powinien zostać w Toruniu”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Kodeks Korwina za zbroję młodego Zygmunta II Augusta? Szczyt głupoty osiągnięto w jednej chwili…