Podczas dzisiejszego (17 stycznia) walnego zgromadzenia Stowarzyszenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT) ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
MOF Torunia jest jednym z osiemnastu działających w naszym regionie lokalnych partnerstw samorządowych, zawiązanych na potrzeby realizacji strategii rozwojowych obszarów funkcjonalnych największych miast regionu (MOF/ZIT) oraz pozostałych obszarów prowadzenia polityki terytorialnej (OPPT). Obejmuje poza głównym miastem obszar powiatów aleksandrowskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego i toruńskiego. Pełniące rolę związku ZIT stowarzyszenie tworzy 36 funkcjonujących na tym terenie podmiotów samorządu terytorialnego (gmin i powiatów). Jesienią 2023 samorząd województwa zawarł z nim, podobnie jak ze wszystkimi pozostałymi partnerstwami, porozumienie – tak zwane porozumienie terytorialne zawierające listy priorytetów, fiszki projektów, harmonogram realizacji i zakładane efekty – w ramach którego zagwarantował MOFT stosowną pulę środków.
Środki dla MOF/ZIT Torunia – 88,5 mln euro, w tym 3,6 mln euro na projekty rewitalizacyjne – są przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę biznesową, transport miejski i przedsięwzięcia w dziedzinie adaptacji do zmian klimatu, zrównoważoną gospodarkę wodną, wychowanie przedszkolne i edukację, bazę sportową i odnowę przestrzeni publicznej oraz rozwój turystyki i kultury. Na liście przedsięwzięć priorytetowych jest 168 pozycji.
Teraz samorządy MOFT zacieśniają współpracę – chcą m.in. zintegrować swoje systemy transportu publicznego (planowana jest jednolita taryfa) i infrastruktury transportowej, dostaw wody i odbioru ścieków, odbioru odpadów komunalnych oraz usług społecznych. Podczas dzisiejszego walnego zebrania przyjęto statut Stowarzyszenia Metropolia Toruńska, które przystąpi teraz do prac nad nową wspólną strategią rozwojową (strategią rozwoju ponadlokalnego Metropolii Toruńskiej) i aktualizacją strategii ZIT. Jeszcze w lutym ma podjąć starania o przystąpienie do zrzeszającej 12 największych miast kraju Unii Metropolii Polskich.
Do UMP należy już Bydgoszcz, która powołała Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz w 2016 roku.
(red.)
Mat. partnera.
fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP