Powołanie zespołu reagowania kryzysowego w obszarze pieczy zastępczej

Estimated read time 3 min read

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim powołano Zespół Reagowania Kryzysowego ds. Pieczy Zastępczej. W imieniu Wojewody Michała Sztybla akty powołania wręczył Wicewojewoda Piotr Hemmerling, w obecności Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej dr. Przemysława Biegańskiego.

Utworzenie Zespołu stanowi odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczne oraz rosnące wyzwania, przed którymi stoi piecza zastępcza. Głównym celem Zespołu jest szybkie i skuteczne reagowanie na sytuacje kryzysowe, mogące pojawić się w systemie pieczy zastępczej. Do zadań Zespołu należy m.in.:

  • monitorowanie pieczy zastępczej na terenie województwa,
  • inicjowanie działań wspierających dzieci oraz rodziny zastępcze,
  • weryfikacja liczby miejsc w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej pod kątem realnej możliwości przyjęcia dzieci
  • promowanie współpracy pomiędzy powiatami — zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych wymagających pilnego zabezpieczenia najmłodszych.

Podjęto decyzję, że skład osobowy Zespołu utworzą przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ośrodków Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Rodzinie, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Łącznie powołano 15 członków Zespołu.

Wicewojewoda Piotr Hemmerling podkreślił znaczenie Zespołu, który będzie wspólnie wypracowywać kluczowe rozwiązania w obszarze pieczy zastępczej. Przypomniał również, że 15 stycznia br. ruszył Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej.

Możemy traktować ten Zespół jako jeden z kilku, który funkcjonuje, ale zagadnienia, nad którymi będziemy wspólnie pracować, są zagadnieniami z gatunku rzeczy podstawowych i najważniejszych. Rozważamy sytuacje, w której znajdują się dzieci — nic bardziej cennego nie posiadamy — stąd należyta waga i ranga tego zespołu, i tych spraw, które będziemy wspólnie i skutecznie rozwiązywać

– powiedział Wicewojewoda.

Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej dr Przemysław Biegański podziękował zgromadzonym ich zaangażowanie i chęć działania na rzecz poprawy sytuacji pieczy zastępczej:

Jest to zespół niezwykle ważny, wszyscy wiemy, jak trudna jest sytuacja w pieczy zastępczej, jak duże wyzwania w tej chwili nas otaczają. Potrzebne są działania ze wszystkich obszarów zarówno samorządu terytorialnego, jak i innych instytucji, które mogą działać, działają na rzecz pieczy zastępczej. Stąd też wymiana informacji tych świadczeń i trudności. Państwa doświadczenie jest dla nas jako organów, jakie działają na rzecz wojewody i ostatecznie rządu, niezwykle ważna

– zaznaczył dr Przemysław Biegański.


(red.)

Źródło

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza