Forum Młodych w Bydgoszczy

Estimated read time 3 min read

Cztery tysiące młodych ludzi z całego regionu uczestniczyło w odbywającym się we wtorek (8 kwietnia) w Bydgoszczy Forum Młodych „Bo nowe jest nadzieją” na rzecz edukacji transplantologicznej i  promocji transplantologii oraz dawstwa narządów. Samorząd województwa był partnerem organizatorów wydarzenia, którego gośćmi byli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Bydgoskie spotkanie ekspertów transplantologów i koordynatorów transplantacyjnych oraz osób po przeszczepach z wchodzącą w dorosłość młodzieżą szkół ponadpodstawowych było piątym w naszym kraju, po wcześniejszych w Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Warszawie. Inicjatorem był kierownik Katedry Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Zbigniew Włodarczyk. – Jeśli jest cokolwiek, co może nadać śmierci sens, to tylko to, że umierając możemy jeszcze podarować komuś życie, że nasze serce, wątroba, płuco czy nerka będą żyły w innej osobie – taka jego wypowiedź znalazła się w zapowiedzi Forum Młodych w serwisie informacyjnym UMK.

 

– Miejcie oczy, uszy i serca szeroko otwarte, i chusteczki na podorędziu. Zobaczycie tu prawdziwe życie, prawdziwych ludzi i prawdziwe historie powiedział witając uczestników.

 

– Tutaj jest wielka moc i z tego spotkania będą owoce. Jeśli można pomóc drugiemu człowiekowi, to trzeba to zrobić. Dziękuję, że tu jesteście. Jesteście wspaniali! – mówił ze sceny w hali Łuczniczka, gdzie odbywało się spotkanie, marszałek Piotr Całbecki.

 

Jako pierwszy spośród zaproszonych ekspertów głos zabrał prof. Maciej Kosieradzki, prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Uczelnianego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Opowiedział m.in. o tym, na czym polega i jak działa oświadczenie woli transplantacyjnej, dokument, który każdy z nas może po prostu ściągnąć z internetu, podpisać i nosić w portfelu. Podkreślił, że celem forum nie jest przekonywanie do tego, żeby takie oświadczenie złożyć, ale wywołanie refleksji, która może zaowocować przemyślaną decyzją, taką lub inną.

 

Wśród wypowiadających się osób po transplantacjach znalazł się m.in. Mariusz Mroziewicz, który otrzymał nowe serce po tym, jak wiele lat temu ujawniły się u niego wrodzone zaburzenie w układzie przewodzącym serca i kardiomiopatia. – Gdyby nie transplantacja, nie byłoby mnie tutaj – mówił wzruszony. Obecnie jest m.in. wolontariuszem w szpitalu i aktywnie działa na rzecz popularyzacji wiedzy na temat transplantologii jako skutecznej metody leczenia niektórych ciężkich chorób. Metody, która daje nowe życie.

 

List do uczestników Forum Młodych napisała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

 

Według danych Ministerstwa Zdrowia w ubiegłym roku przeprowadzono w naszym kraju 2 258 udanych transplantacji, 2 152 od zmarłych dawców, pozostałe od dawców rodzinnych. Najczęściej przeszczepiane są nerki (1 132 transplantacje w ubiegłym roku, 16-prcentowy wzrost w stosunku do roku 2023). Rośnie liczba przeszczepów wątroby (615 w ubiegłym roku, 523 w roku poprzednim), serca (201 osób w 2024 i 179 rok wcześniej) i płuca (147 udanych operacji w 2024 roku, wzrost o 50 proc. w stosunku do roku 2023).


(red.)

Mat. partera.

fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP

Powrót do NEWSROOMU

Administrator zaprasza