Już za tydzień mury szafarskiego Ośrodka Chopinowskiego wypełnią utwory Chopina, Bacha, Mozarta, Haydna i Beethovena. Wszystko za sprawą rozpoczynającego się 32. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Uroczysta inauguracja odbędzie się na Zamku Golubskim w środę (21 maja). Przy fortepianie zasiądzie Hyuk Lee, finalista Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2021 roku. Wydarzenie dofinansowano z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
– Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Szafarni to święto muzyki w hołdzie wielkiemu kompozytorowi, wybitnemu Polakowi i niezwykłej indywidualności na światowym firmamencie artystycznym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Wiele lat temu krajobrazy naszych ziem zainspirowały młodego Fryderyka Chopina do napisania kilku młodzieńczych kompozycji, których motywy powtarzają się w dojrzałej twórczości genialnego romantyka. Wierzę, że i tym razem dzieła mistrza i duch tych miejsc zabrzmią wspólnie, przenikając się i uzupełniając.
Do tegorocznej edycji konkursu przystąpi 55 młodych pianistów z 18 krajów, którzy podzieleni są na trzy kategorie wiekowe. Przesłuchania odbędą się od 22 do 24 maja. Uczestnicy zaprezentują wybrane dzieła fortepianowe, których główną część stanowić będą kompozycje Fryderyka Chopina. Ich wykonania oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w składzie: prof. Maria Murawska (Polska), prof. Wojciech Świtała (Polska), prof. Ingolf Wunder (Austria/Szwajcaria) i prof. Dina Yoffe (Łotwa). Koncert laureatów i wręczenie nagród zaplanowano na 25 maja.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej instytucji www.szafarnia.art.pl
Ośrodek Chopinowski jest instytucją kultury samorządu województwa. Pozostałe to Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Opera Nova w Bydgoszczy, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Teatr Muzyczny w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu i Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.
(red.)
Mat. partnera.