26 maja odbędzie się jedna z najważniejszych w tym roku sesji sejmiku województwa, podczas której odbędą się głosowania nad wotum zaufania i absolutorium dla zarządu województwa. Podstawą debaty będą dwa dokumenty: raport o stanie województwa i sprawozdanie z wykonania budżetu za ubiegły rok. Prezentujemy materiały podsumowujące działania samorządu województwa w 2024 roku.
W dziedzinie ochrony zdrowia za kluczowe uznać należy uruchomienie Centrum Chirurgii Robotycznej w regionalnym Centrum Onkologii w Bydgoszczy, pierwszej tego typu jednostki w publicznym szpitalu, i supernowoczesnego Zakładu Patomorfologii Klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz kontynuację programów profilaktycznych.
Robot w sali operacyjnej
Wspomagająca naszych chirurgów nowoczesna technologia na światowym poziomie to jedna z tych rzeczy, których możemy być naprawdę dumni. W dwa lata po tym, jak do bydgoskiego Centrum Onkologii trafił pierwszy robot operacyjny, lecznica uruchomiła blok chirurgiczny wyposażony w trzy tego rodzaju maszyny. Stała się w ten sposób pierwszym publicznym szpitalem w kraju, który wprowadził takie rozwiązania do codziennej praktyki klinicznej, i jedynym, który dysponuje trzema tego rodzaju systemami. Zastosowanie robota to większa precyzja operacyjna, mniej powikłań, mniejsze ryzyko nawrotu zmian nowotworowych, krótsza hospitalizacja, mniejsze zapotrzebowanie na leki i krew oraz rzadsza konieczność zastosowania leczenia uzupełniającego – co generalnie poprawia wydolność systemu ochrony zdrowia i zwiększa dostępność leczenia.
Marszałkowska lecznica onkologiczna dysponuje obecnie czterema wyspecjalizowanymi zespołami chirurgii robotycznej i dziewięcioma doświadczonymi operatorami, legitymującymi się międzynarodowym certyfikatem w tym zakresie. Za pomocą robotów operują tu obecnie urolodzy (zabiegi prostatektomii), chirurdzy onkolodzy (resekcja jelita), ginekolodzy (histerektomia z powodu raka endometrium) i torakochirurdzy (usunięcie płata płucnego lub jego części z powodu zmian rakowych).
Zaawansowana patomorfologia w Toruniu, wznowienie robót we Włocławku
Robotem operacyjnym dysponuje również inna marszałkowska placówka, toruński Wojewódzki Szpital Zespolony. Uruchomiony w tej lecznicy w marcu 2024 Zakład Patomorfologii Klinicznej jest obecnie najnowocześniejszym w regionie i jednym z najnowocześniejszych w kraju.
– To zaawansowana patomorfologia na najwyższym poziomie, tak się przeprowadza tego typu analizy w najlepszych ośrodkach w Europie. Wyposażenie stanowi najnowocześniejszy sprzęt, nie ma obecnie lepszego w Polsce – obraz na ekranach, szybkość i precyzja wykonywanych badań. To jest kluczowe zwłaszcza przy badaniach śródoperacyjnych – pobrana z pola operacyjnego chora tkanka zostaje zbadania, jest diagnoza i chirurg wie, czy ma do czynienia z nowotworem złośliwym, czy nie, i w oparciu o to podejmuje decyzję co do przebiegu operacji – tak znaczenie inwestycji wyjaśniał marszałek Piotr Całbecki.
Sfinansowano ją w ramach naszego programu regionalnego poprzedniej perspektywy (koszt 21 mln złotych, dofinansowanie 19 mln złotych).
Latem ubiegłego roku rozstrzygnięty został przetarg wyłaniający firmę, której powierzono dokończenie rozbudowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku. Podpisanie umowy musiało jednak zostać z formalnych przyczyn przesunięte na pierwszy kwartał 2025, prace na budowie przyszłego budynku głównego lecznicy zostały wznowione wiosną. Jednocześnie szpital rozwija segment kardiologii inwazyjnej – właśnie kupił na jej potrzeby nowoczesny angiograf dwupłaszczyznowy.
(red.)
Mat. partnera.
fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto dla UMWKP